Konkursy fotograficzne w Swiatobrazu.pl – zagadnienia podatkowe

Konkursy fotograficzne w Swiatobrazu.pl – zagadnienia podatkowe

Konkursy fotograficzne organizowane przez Swiatobrazu.pl cieszą się wielką popularnością. Biorą w nich udział tysiące naszych Czytelników (za co serdecznie dziękujemy!), wygrywając setki różnych nagród – często wysokiej wartości. Już za tydzień ogłosimy wyniki kolejnych konkursów, w których nagrodami są monitory i aparaty fotograficzne.

Jak ustalić wartość wygranej w naturze?

Odpowiedzi udziela wprost ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi ona, iż wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Oznacza to, iż w przypadku, gdy nagrodą będzie np. nowy plecak, jego wartość możemy ustalić w oparciu o ceny stosowane w obrocie – pomocne tu będą liczne porównywarki cen, w których znajdziemy ceny stosowane przez sklepy, obracające danym asortymentem – a więc przez podmioty, stosujące (co do zasady) ceny rynkowe.

Gdy nagroda przekracza wartość 760 zł

Art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pdof mówi, iż z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – organizator pobiera podatek zryczałtowany w wysokości 10 % wygranej lub nagrody.

Wspomniane w przepisie wyłączenia dotyczą :

- wygranych w kasynach gry oraz w grach bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

- wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2 280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

Te wygrane zwolnione są od podatku dochodowego – organizatorzy wspomnianych wyżej gier płacą już odpowiedni podatek, uzależniony od rodzaju przedsięwzięcia.

Organizatorzy konkursów fotograficznych (i wszystkich pozostałych), którzy wydają (wypłacają) nagrody nie korzystające ze zwolnienia od podatku powinni więc pobrać od zwycięzcy zryczałtowany podatek, a na koniec roku sporządzić zbiorczą deklarację PIT-8AR. Zwycięzcy otrzymujący nagrody nie wykazują w zeznaniu rocznym dochodów z uzyskanych nagród i nie łączą ich z dochodami z innych źródeł.

Nagroda za 780 zł – podatek od całości, czy od różnicy?

Takie pytanie może się pojawić, jeśli nieuważnie przeczytamy przepis zwalniający nagrody do 760 zł od podatku. Użyto bowiem następującego warunku:

"- jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł."

Oznacza to, iż jeśli wartość wygranej przekroczy kwotę 760 zł, to zwolnienie przestaje obowiązywać i nagrodę należy opodatkować na zasadach ogólnych. 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem