24 kwietnia 2020, 11:39
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1707 razy

Dowiedz się dzięki NASA, jakie zdjęcie wykonał teleskop Hubble’a w Twoje urodziny

Dowiedz się dzięki NASA, jakie zdjęcie wykonał teleskop Hubble’a w Twoje urodziny

W tym miesiącu - dokładnie 24 kwietnia - Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) obchodzi 30-lecie obecności na orbicie okołoziemskiej. Aby uhonorować tę rocznicę NASA stworzyło narzędzie, które pozwala poznać zdumiewające fotografie uchwycone przez HST w danych dniach miesiąca na przestrzeni minionych lat. Dzięki temu możesz poznać zdjęcie wykonane w dniu Twoich urodzin.

"Kosmiczny Teleskop Hubble’a bada wszechświat 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że obserwował fascynujące kosmiczne cuda każdego dnia roku, także w dniu Twoich urodzin" można przeczytać na stronie NASA. Zajrzyj więc tutaj, aby po wpisaniu miesiąca i daty dowiedzieć się, jakie zdjęcie wykonał HST w dniu Twoich urodzin. 
 
Zespół pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble’a przeszukał 30-letnie archiwum zdjęć wykonany przez tę aparaturę, aby znaleźć piękne fotografie uchwycone każdego dnia roku kalendarzowego. Nie da się co prawda wybrać konkretnego roku (więc nawet jeśli masz mniej niż 30 lat, to niekoniecznie zdjęcie będzie odpowiadało faktycznie Twojemu dniu narodzin), ale wciąż ciekawe jest obejrzenie fotografii, która została zrealizowana w dniu, w którym ukończyło się 7, 12 lub 18 lat. 
 
Każda prezentowana fotografia jest uzupełniona podpisem, który tłumaczy, co właśnie oglądasz. Dodatkowo NASA prezentuje przy zdjęciach linki do plików w wysokiej rozdzielczości, a także jeszcze bardziej szczegółowego opisu. Podziel się w komentarzu, jakie zdjęcie zostało wykonane w dniu Twoich urodzin. 
 
Poniżej zdjęcie wykonane w dniu moich urodzin czyli 11-ego stycznia. 
 
Kosmiczny Teleskop Hubble\'a
 
Mgławica Eskimos sfotografowana 11 stycznia 2000 roku. / Źródło: NASA/HST


www.swiatobrazu.pl