Kreatywne wykorzystanie zmiennej ostrości: odbicia i HDRI

Kreatywne wykorzystanie zmiennej ostrości: odbicia i HDRI

W tym artykule opiszemy prosty trik łączący w sobie techniki HDRI z zabiegiem sklejania zdjęć o różnych ustawieniach punktu ostrości, w celu uzyskania obrazów o bardzo dużej głębi ostrości i równie znacznej dynamice tonalnej. Umożliwia to osiągnięcie bardzo interesujących efektów wizualnych oraz zdjęć, które nie byłyby możliwe do wykonania w inny sposób.

Strona 1


Cały zabieg opiszę na przykładzie często eksploatowanego w fotografii HDRI motywu odbić. Odbicia interesujących widoków w innych obiektach to temat od dawna obecny nie tylko w fotografii, ale też w innych dziedzinach sztuk wizualnych. Fotograf podchodzący do takiego tematu staje przed wieloma wyzwaniami, z których jednym z największych jest różnica ekspozycji pomiędzy tematem "frontalnym" zdjęcia, a obrazem odbijającym się w powierzchni lustrzanej. Jeżeli za powierzchnię taką służy nam jezioro, kałuża lub szyba starego domu, to obiekt odbijający się najczęściej jest znacznie przyciemniony. Bywają też sytuacje odwrotne, takie jak prezentowany przykład, w którym leśna sceneria odbijająca się w oknie starego opuszczonego domu jest silnie nasłoneczniona, podczas gdy okno i fasada budynku pogrążone są w cieniu.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem


Spis treści