Księżna Kate Middleton kuratorką wystawy fotografii - wśród zdjęć kontrowersyjna twórczość autora Alicji w krainie czarów

Księżna Kate Middleton kuratorką wystawy fotografii - wśród zdjęć kontrowersyjna twórczość autora Alicji w krainie czarów

Księżna Kate Middleton, która ukończyła studia na kierunku historii sztuki, łącząc pasje do fotografii oraz zdobytą wiedzę została kuratorką najnowszej wystawy w National Portrait Gallery w Londynie. Wystawa fotografii nosi tytuł "Wiktoriańscy giganci: narodziny fotografii artystycznej" ("Victorian Giants: The Birth of Art Photography"), i zostaną na niej zaprezentowane prace czterech twórców: Julii Margaret Cameron, Oscara Rejlandera, Clementiny Hawarden i Lewisa Carrolla. Otwarcie wystawy zaplanowano na 1 marca 2018 roku.


Choć nie każdym o tym wie, Księżna Kate Middleton napisała pracę licencjacką poświęconą prekursorowi fotografii, Charlesowi Lutwidge Dodgsonowi, znanemu bardziej jako Lewis Carroll – autor Alicji w Krainie Czarów. Uważany jest dziś za jednego z pierwszych twórców fotografii artystycznej. Pracował w technice kolodionowej. Zajmował się głównie portretem dziecięcym, fotografując m.in. Alice Liddell, uważaną za pierwowzór książkowej Alicji. Dzisiaj portrety Carrolla uchodziłyby za bardzo kontrowersyjne ze względu na obecność nagości, komentatorzy toczą zresztą od lat na ten temat zawzięte dyskusje. Należy  pamiętać, że w czasach wiktoriańskich obowiązywała całkowicie inna obyczajowość i - jak przekonują niektórzy badacze - przedstawianie dziecięcych postaci jako dorosłych, nawet nago, nie było niczym nadzwyczajnym.

Kate Middleton

Fot. Lewis Carroll

Reklama

Sekrety fotografii cyfrowej dla początkujących


Jak fotografować, żeby Twoje zdjęcia wyróżniały się w galeriach internetowych i mediach społecznościowych? Odpowiedź znajdziesz w najnowszym e-kursie SwiatObrazu.pl, który ma za zadanie przybliżyć techniki – zarówno fotograficzne, jak i związane z cyfrowymi manipulacjami obrazem – umożliwiające znaczne podniesienie poziomu estetycznego i technicznego Waszych zdjęć.

 

 

Biorę udział w e-kursie

  


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem