3 sierpnia 2022, 12:25
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1569 razy

Kto wygra - Kosmiczny Teleskop Hubble czy teleskop rozstawiony na podwórku?

Kto wygra - Kosmiczny Teleskop Hubble czy teleskop rozstawiony na podwórku?

Fotograf Andrew McCarthy spróbował odtworzyć kultowe zdjęcie Mgławicy Orzeł, zatytułowane "Filary Stworzenia", które wykonał Kosmiczny Teleskop Hubble’a - Andrew wykorzystał do tego teleskop o wartości około 2300 złotych rozstawiony na jego własnym podwórku. Czy jest w stanie zapewnić takie obrazy, jak aparatura NASA warta około 74 miliardy złotych?

Filary stworzenia uchwycone z własnego podwórka

Oryginalne, kultowe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a przedstawia aktywny obszar gwiazdotwórczy z wysokimi kosmykami kosmicznego pyłu i gazu w sercu Mgławicy Orzeł, skatalogowanej jako M16. Zostało ono wykonane przez NASA w 1995 roku i wywarło ogromny wpływ na kulturę, ponieważ obraz ten jest wszechobecny - nie tylko w zastosowaniach naukowych, ale także popkulturowych. Pojawia się na t-shirtach, kubkach do kawy itp. 
 
kosmiczny teleskop hubblea
 
Zdjęcie Filary stworzenia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a / Źródło: NASAa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Andrew McCarthy (@cosmic_background)

Andrew McCarthy wykonał własne zdjęcie przedstawiające filary stworzenia za pomocą 12-calowego teleskopu Newtona i monochromatycznego aparatu wykorzystującego filtry wąskopasmowe. "Kilka razy w roku wykonuję zdjęcia filarów stworzenia. To zaskakująco łatwo dostępny cel w samym centrum Drogim Mlecznej" zdradza Andrew McCarthy. 
 
Podczas wykonywania swojej wersji kultowej astrofotografii McCarthy użył specjalnego oprogramowania, które pozwoliło mu na usunięcie gwiazd z obrazu. Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonywał swoje zdjęcie w ciągu kilku godzin przez wiele nocy, podczas gdy McCarthy użył teleskopu prowadzonego wzdłuż gwiazd na wyrafinowanej konstrukcji śledzącej, kompensującej ruch Ziemi. 
 
Dla astrofotografów największą przeszkodę stanowi ziemska atmosfera. To ona blokuje wiele fotonów, a jej ruch ogranicza ostrość obrazów. Kosmiczny Teleskop Hubble’a czy Jamesa Webba nie muszą przejmować się atmosferą i to jest właśnie powód, dlaczego warto je wynosić w przestrzeń kosmiczną. 
 
Andrew McCarthy namawia amatorów, aby próbowali sami wykonywać zdjęcia, które dostarczają na Ziemię wyniesione w przestrzeń kosmiczną teleskopy NASA. W wielu wypadkach wyniki będą zaskakujące, a taka przygoda da naprawdę wiele satysfakcji i umożliwi poczucie prawdziwej więzi z kosmosem.  


www.swiatobrazu.pl