Kto tu rozdaje karty

Kto tu rozdaje karty

Prestiżowy magazyn o sztuce „ArtReview” jak co roku ogłosił listę „Power 100”, listę stu najbardziej wpływowych postaci w świecie artystycznym.


Polskę zawsze uważa się za stojącą parę kroków z tyłu za światowymi zmianami. Zazwyczaj nas to drażni, czujemy się gorsi, zacofani. Jest jednak dziedzina, w której to nasze zacofanie nie jest wadą. Ja się cieszę, że nasz rynek sztuki jest z tyłu za światowymi trendami.
Oczywiście nie jest dziś żadnym odkryciem, że ceny i mody, które obowiązują na światowym rynku sztuki nie mają wiele wspólnego z realną jakością i wartością dzieł sztuki. Światem rządzi marketing i PR, a dokładniej ludzie, którzy nimi sterują i zarządzają. Tak jest od lat i proces ten się pogłębia wraz z tym, o ile więcej można na nim zarobić pieniędzy. Niestety żyjemy w takich czasach, że praktycznie w żadnej dziedzinie życia docenienie jakości nie jest sprawą bezinteresowną.
Nie inaczej jest w sztuce, a pokazuje to dobitnie lista „Power 100”. Pierwsze miejsce na niej zajął bowiem swoisty fenomen ostatnich czasów, ale też postać wzbudzająca wiele kontrowersji – czyli Damien Hirst. Co ciekawsze, na samej liście nie znalazło się jego nazwisko, a nazwa jego firmy „Science”. Nie bez powodu – dziś Hirst to wielkie przedsiębiorstwo, ponad 200 osób, które produkują dzieła sztuki, które później sam Hirst na najbardziej prestiżowych aukcjach sztuki sprzedaje za miliony funtów. Hirst, funkcjonujący na światowym rynku sztuki od kilku lat (czyli wcale nie długo), zrewolucjonizował go i pobił wszelkie rekordy. Jego dzieła (np. wysadzana brylantami czaszka) osiągają najwyższe ceny, a sam artysta stymuluje jeszcze zainteresowanie swoją osobą, organizując np. w słynnym domu aukcyjnym w Londynie swoją indywidualną aukcję (co jak dotąd się nie zdarzało).
W działaniach Damiena Hirsta ogniskują się wszystkie zmiany, które zachodzą od lat na światowym rynku sztuki. Niestety nie są to zmiany na lepsze – przynajmniej jeśli trwamy w naiwnym przekonaniu, że dobra sztuka zawsze będzie doceniona.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem