14 maja 2024, 12:53
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 396 razy

Który aparat zabiorą ze sobą ludzie, gdy ponownie polecą na Księżyc?

Który aparat zabiorą ze sobą ludzie, gdy ponownie polecą na Księżyc?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami NASA, już w całkiem niedalekiej przyszłości ludzie ponownie postawią stopę na Księżycu - Podobnie jak podczas programu Apollo, będzie to okazja do wykonania niebywałych zdjęć, z których większość stanie się zapewne kultowa i przejdzie do historii. Powstaje zatem pytanie - czym będą fotografować przyszli selenonauci? Jaki aparat fotograficzny zabiorą ze sobą podczas swojego powrotu na Srebrny Glob?

Nikon i NASA zawarły umowę Space Act, która obejmuje przygotowanie sprzętu fotograficznego użytkowanego w trakcie misji NASA programu Artemis. Głównym sprzętem będzie Nikon Z9 - przez wielu uważany za dotychczas najlepszy aparat na świecie. W trakcie nadchodzącej misji Artemis III aparat Nikon Z9 ma być tym sprzętem, po który będą sięgali astronauci. To nie pierwsza współpraca Nikona z NASA - z aparatów tego producenta już od dłuższego czasu korzystają astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nikony były także używane podczas misji Apollo 15 w 1971 roku, czyli czwartej misji tego programu. 

Przygotowania aparatu Nikona do fotografowania na Księżycu

Aby fotografować na Księżycu, nie wystarczy po prostu wziąć bardzo dobry aparat. To co sprawdza się na Ziemi, może nie dać takich samych efektów na Srebrnym Globie. Księżyc to surowe i bezlitosne środowisko, stwarzające liczne inżynieryjne i technologiczne wyzwania zarówno dla samej agencji NASA, jak i Nikona. Sprzęt zabierany na Księżyc - w tym także aparaty i kamery - podlegają znaczym wahaniom temperatury i są pod ciągłym atakiem promieniowania kosmicznego, które może uszkodzić elektronikę. 
 
 
Testy księżycowego systemu fotografowania opartego o Nikona Z9 i specjalny grip oraz obudowę, które umożliwią temu bezlusterkowcowi sprawne funkcjonowanie w trudnych warunkach księżycowych. / Źródło: NASA
 
 
Prace nad specjalnym systemem, mającym dostosować Nikona Z9 do warunków fotografowania na Księżycu i w trakcie misji programu Artemis. / Źródło: ESA
 
Inżynierowie Nikona ściśle współpracują z NASA, tak aby mieć pewność, że Nikon Z9 sprosta zadaniu. Rozwiązania obejmują całkiem duże interwencje, do których należą m.in. przeprojektowanie różnych obwodów i sterowania wewnątrz aparatu, tak aby zapewnić odporność na ogromne porcje promieniowania. Nikon będzie wspierał NASA podczas testów, mających sprawdzić, jak poradzą sobie w kosmosie specjalnie przeprojektowane i dostosowane aparaty. 
 
Astronauci Artemis III będą używać aparatu podczas aktywności poza pojazdem EVA, do których należeć będą przebywanie w kosmosie czy spacery po Księżycu. Aby astronauci mogli wygodnie i niezawodnie obsługiwać aparat w grubych rękawicach skafandra kosmicznego, NASA opracuje niestandardowy uchwyt do aparatu, obejmujący typowe elementy sterujące, takie jak spust migawki, odtwarzanie, przełącznik pomiędzy fotografowaniem a filmowaniem i nie tylko. Grip będzie łączył się z Nikonem Z9 poprzez 10-pinowy terminal, który będzie zasilany przez specjalnie opracowany firmware aparatu. 
 
Podczas spacerów po powierzchni Księżyca (czy w przestrzeni kosmicznej) aparat jest narażony na niebezpieczeństwa ze strony niesprzyjających warunków środowiskowych. Są to przede wszystkim skrajne wahania temperatury. Aby sobie z nimi poradzić, sprzęt zostanie owinięty swoistym kocem termicznym opracowanym przez NASA. Będzie to rozwiązanie podobne do tych, z jakich korzysta się w trakcie obecnych spacerów kosmicznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (na stację niedawno dotarły partia aparatów Nikon Z9 i obiektywów Nikon Z). Po raz pierwszy na Międzynarodową Stację Kosmiczna aparaty Nikon trafiły w 1999 roku. Były to wtedy lustrzanki Nikon F5 i obiektywy Nikkor z mocowaniem F. 
 
Podobnie jak aparaty wykorzystywane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, modele Nikon Z9 wykorzystywane na Księżycu zostaną mocno zmodyfikowane w celu zapewnienia optymalnej wydajności. Oprócz innych obwodów Nikon rozszerzy także redukcję szumów, tak aby uwzględnić wpływ promieniowania kosmicznego na jakość zdjęć. Dostosowane będzie także nazewnictwo plików i zostaną zmodyfikowane domyślne ustawienia aparatu. Ponadto zastosowane będą ulepszenia osłony migawki, udoskonalona funkcjonalność HDR i zmodyfikowane ustawienia w menu. 
 
 
Wizualizacja misji Artemis III. / Źródło: NASA
 
Misja Artemis III będzie tą, podczas której ludzie powrócą na Księżyc po blisko 50 latach przerwy. Obecnie jest planowana na wrzesień 2026 roku, ale jako że była już przesuwana (wcześniej miała się odbyć już w 2025 roku), to wszystko możliwe, że nastąpi jeszcze później. Chociaż nie jest jeszcze znana czteroosobowa załoga, która weźmie udział w tej historycznej misji, to pewne jest, że będzie w niej znajdować się kobieta, która stanie się pierwszą kobietą stąpającą po Księżycu. Podczas 30 dniowej misji załoga wejdzie na orbitę okołoksiężycową, a dwóch astronautów wejdzie na pokład modułu księżycowego SpaceX Starship Human Landing System i uda się na około tydzień na rzadko badany biegun południowy Srebrnego Globu. Tam astronauci przeprowadzą różne badania przed powrotem na macierzysty statek. Następnie udadzą się w liczącą 384 400 kilometrów podróż z powrotem na swoją rodzinną, błękitną planetę. A obrazy z tego doniosłego wydarzenia dostarczą nam Nikony Z9. 
 


www.swiatobrazu.pl