Kulisy profesjonalnej sesji ujawniają dlaczego klient nie może otrzymać wszystkich zdjęć

Kulisy profesjonalnej sesji ujawniają dlaczego klient nie może otrzymać wszystkich zdjęć

Wcześniej czy później każdy profesjonalny fotograf usłyszy pytanie od klientów, czy mogą oni otrzymać wszystkie zdjęcia wykonane podczas sesji. Wynika to czasami z chęci oszczędzenia, gdyż wydaje im się, że zaoszczędzą i poradzą sobie z surowymi plikami (lub i tak spełnią ich niezbyt wygórowane oczekiwania). Innymi kieruje także ciekawość lub chęć samodzielnego wybrania finalnych kadrów. Pochodzący z Norymbergi profesjonalny fotograf i retuszer Matthias Dengler postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat.


Kulisy profesjonalnej sesji pozwalają zrozumieć, dlaczego klient nie może otrzymać wszystkich zdjęć zrobionych przez profesjonalistę

Pojawienie się takiego pytania może być kłopotliwe zarówno dla fotografa, jak i klientów, doprowadzając tym samym często do zepsucia się ich wzajemnej relacji. Brak zgody realizatora zdjęć może spotkać się z niezrozumieniem i zostać odebrane jako nieuprzejmość. Część klientów - niestety zupełnie niezgodnie z rzeczywistością - traci zaufanie do fotografa, jakby ten chciał coś przed nimi ukryć. Mogą także poczuć się naciągani czy narażani na zbędne koszta. Te nieporozumienia wynikają z błędnych wyobrażeń na temat pracy profesjonalnych fotografów. 
 
Według Matthiasa Denglera klienci porównują pracę profesjonalistów do swoich znajomych amatorów. Opisują czasami to, jak ich krewny bawi się fotografią i według nich "nie zajmuje to aż tyle czasu, a udaje im się uzyskać dobre fotografie". Tym samym sugerują, iż profesjonaliści niesłusznie dyktują swoje wysokie stawki. 
 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem