30 września 2019, 08:50
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1804 razy

Lampa LED do smartfona Godox jest łudząco podobna do modeli Profoto

Lampa LED do smartfona Godox jest łudząco podobna do modeli Profoto

Firma Godox zaprezentowała lampy LED R1 i RF1, które mają być kompaktowe i mobilne, służąc tym samym fotografom oraz filmowcom przebywającym w podróży. To co jednak rzuca się w oczy przy zapoznawaniu się z tymi produktami to fakt, iż są niezwykle podobne do niedawno zaprezentowanych lamp Profoto C1 i C1 Plus.

Godox R1 i RF1 - lampa LED do smartfona

Funkcjonalność produktów Godox i Profoto jest nieco inna, a dodatkowo premiery zbiegły się w czasie, jednakże trudno przeoczyć zdecydowane podobieństwa. Idea, która przyświecała twórcom tych lamp jest podobna. Mają być to modele, które zapewniają mobilność i można z nich korzystać podczas fotografowania smartfonem.
 
Lampa LED do smartfona
 
Lampa LED do smartfona
 
Dla porówniania poniżej znajduje się zdjęcie lamp Profoto C1 i C1 Plus:
 
Lampa LED do smartfona
 
W tym celu Godox R1 i RF1 oferują m.in. zintegrowane magnesy do akcesoriów Godox AK-R1, które są w prosty sposób mocowane do lampy (Profoto oferuje w swoich lampach C1 i C1 Plus zbliżony mechanizm mocowania modyfikatorów zatytułowany Clic). Urządzenia można ładować poprzez port USB-C. Kontroluje się je za pośrednictwem Bluetooth i aplikacji Godox. Zarówno obsługiwany do ładowania interfejs i technologia bezprzewodowa są również zbieżne z Profoto, ale tutaj raczej obecna powszechność tych rozwiązań sprawia, że nie budzi to aż takiego zdziwienia. 
 
Lampa LED do smartfona
 
Lampa LED do smartfona
 
Lampa Godox R1 to podstawowa wersja, oferująca diody RGB LED o zmiennej temperaturze barwowej w zakresie od 2500 do 8500 K. Współczynnik odwzorowania światła jest na poziomie >95. Akumulator modelu R1 pozwala na godzinę ciągłego świecenia. Według zapewnień producenta lampa R1 oferuje 14 różnych trybów oświetlenia, takich jak np. "muzyka", "błyskawica" czy "światło świec". 
 
Godox RF1 jest niemal identyczna z R1, jednakże w przeciwieństwie do podstawowej lampy nie oferuje jedynie trybu światła ciągłego, ale również świecenie błyskowe. Za pośrednictwem łączności 2,4 Ghz możliwe jest wykorzystanie go z aparatami, takich producentów jak Canon, Nikon, Sony, FujiFilm, Panasonic czy Pentax. 
 
Producent nie udostępnił narazie żadnych informacji na temat mocy wyjściowej, czasu ponownego ładowania czy cen. Ciekawe jest więc czy w zbieżność pomiędzy lampami Godox i Profoto będzie także dotyczyła cen. Lampy C1 i C1 Plus kosztują odpowiednio około 1300 zł i 2150 zł. 


www.swiatobrazu.pl