8 lipca 2022, 08:50
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1204 razy

Łazik Perseverance sfotografował śmieci na Marsie

Łazik Perseverance sfotografował śmieci na Marsie

Łazik marsjański Perseverance dostrzegł na powierzchni Czerwonej Planety coś niespodziewanego - kawałek pokrywy termicznej, który oderwał się od układu odrzutowego w trakcie lądowania łazika na Marsie w zeszłym roku.

Misja Perseverance pozostawia śmieci na powierzchni Marsa

Kawałek materiału, który obecnie stanowi marsjański śmieć, został dostrzeżony pomiędzy szczelinami skał na powierzchni Czerwonej Planety. NASA udostępniła zdjęcie na Twitterze z krótkim wyjaśnieniem, przedstawiającym podejrzenia naukowców, w jaki sposób znalazł się pomiędzy marsjańskimi skałami. 
 
łazik perseverance
 
Zdjęcie kosmicznego śmiecia tkwiącego na powierzchni Marsa. / Źródło: NASA
 
Ten błyszczący kawałek okrywy termicznej trafił pomiędzy skały po lądowaniu Perseverance w 2021 roku. Stanowi część materiału, który stanowi barierę pomiędzy sprzętem a ogromną temperaturą, która wytwarza się w trakcie wchodzenia w atmosferę planety. Na początku tego roku marsjański dron Ingenuity wykonał kilka zdjęć lotniczych platformy lądowniczej i innych sprzętów pozostałych z lądowania. Dzięki tym obrazom naukowcy mogli dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiegło lądowanie. 
 
Poza tym, że przede wszystkim zakończyło się ogromnym sukcesem, jakim było szczęśliwe dotarcie Perseverance do powierzchni Marsa, to warto wiedzieć o tym najtrudniejszym etapie podróży na Czerwoną Planetę jak najwięcej, aby w przyszłości móc możliwe jak najswobodniej dostosowywać procedury lądowania dla kolejnych misji, nawet dostarczających na powierzchnię planety aparaturę o zupełnie innym charakterze niż łaziki. 
 
Większość rzeczy pozostałych po lądowaniu znajdowała się w przewidywalnych miejscach, jednakże zaprezentowany na omawianej fotografii odłamek był sporym zaskoczeniem. A to dlatego, że elementy aparatury odrzucone podczas lądowania rozbiły się 2 kilometry dalej. Znalezienie śmiecia tak daleko od miejsca upadku rodzi kolejne pytania. Przede wszystkim pojawia się pytanie czy ten kawałek znalazł się tutaj wskutek oderwania się na etapie lądowania, czy został przeniesiony przez wiatr? 
 
Perseverance i Ingenuity pozwoliły eksplorować powierzchnię Marsa w nieosiągalny wcześniej sposób - z powierzchni planety i z powietrza. Tak zaawansowana misja musiała skutkować pozostawieniem na Marsie kilku śmieci. Można być jednak narazie spokojnym o wpływ kosmicznych śmieci na Czerwoną Planetę. Chociaż nie da się ukryć, że ludzkość zaświeciła już niemal całą Ziemię, to przynajmniej narazie takie kilka odłamków jest niczym w porównaniu z ogromem dziewiczych marsjańskich terenów, który powierzchnia równa się powierzchni ziemskich lądów. 


www.swiatobrazu.pl