16 września 2016, 13:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1816 razy

Leica Sofort – aparat natychmiastowy z czerwoną kropką

Leica Sofort – aparat natychmiastowy z czerwoną kropką

Ta nowa moda dotarła już wszędzie. Tak przynajmniej można stwierdzić, widząc najnowszą premierę Leiki. Od teraz wszyscy wielbiciele aparatów z charakterystycznym czerwonym logo będą mogli przypomnieć sobie, jak to było fotografować w złotej erze popularności sprzętu Polaroida. O ile oczywiście nie przeszkodzi im to, że Leica Sofort jest tak naprawdę przebrandowaną konstrukcją innego producenta.

Mimo wszystko nic nie wskazuje na to, aby miało to komukolwiek przeszkadzać. Sama Leica ma dużą praktykę w sprzedawaniu pod swoją marką aparatów nie zaprojektowanych przez siebie, za to znacznie lepiej wycenionych – najlepiej widać to na przykładzie niektórych kompaktów z wielką czerwoną kropką stworzonych pierwotnie przez Panasonika. Leica Sofort to jednak coś nieco innego.

[kn_advert]

Nie jest to nowy aparat. Ogromne podobieństwo do mającego już kilka lat na karku Instaksa Mini 90 marki Fujifilm nie pozostawia raczej wątpliwości. Leica Sofort wyposażona jest w obiektyw o ogniskowej 60 mm (oferujący pole widzenia odpowiadające 34 mm w aparacie małoobrazkowym) i jasności f/12.7. Do tego wbudowana lampa błyskowa, osiem trybów pracy, mechaniczna migawka pracująca w zakresach czasów ekspozycji od 1/8 do 1/400 s oraz wizjer optyczny oferujący powiększenie na poziomie 0,37x.
 

Leica Sofort Fujifilm Instax Mini 90 aparat natychmiastowy
Leica Sofort w trzech wersjach kolorystycznych. (Fot. Leica)

 

Będą tu też pewne rzeczy wyróżniające aparat Leiki. Niespotykane dotychczas wersje kolorystyczne, zaprojektowany od nowa system menu i nawigacji po nim. Producent zapowiada też swoją własną serię filmów, choć tu już trudno spekulować, czy przypadkiem nie będą to również przebrandowane wkłady Fujifilm. Tu również widać bowiem pewne podobieństwa: wkłady z materiałami do zdjęć barwnych i czarno-białych zawierające 10 arkuszy oraz tzw. double packi z filmami barwnymi liczące 20 arkuszy. Oczywiście oryginalne wkłady Fujifilm Instax mini również będą akceptowane.

Producent przygotował do swojego nowego aparatu szereg firmowych akcesoriów. Datę wprowadzenia aparatu do sprzedaży ustalono na listopad, a cena – choć nie podano jej oficjalnie i nie można tego uznać za zupełnie pewną informację – ma nie przekraczać 280 Euro.

 

 www.swiatobrazu.pl