Leica Thambar-M 1:2.2/90 – wznowienie legendarnej konstrukcji sprzed 82 lat

Leica Thambar-M 1:2.2/90 – wznowienie legendarnej konstrukcji sprzed 82 lat

Oto prawdziwa gratka dla miłośników konstrukcji retro z klasą. Leica odświeża kolejny ze starych obiektywów dostosowując go do wymagań systemu M i tym razem wybór padł na naprawdę kultowe szkło portretowe, znane pod nazwą Thambar 1:2.2/90, w którym niesamowita, „senna” miękkość obrazu została uzyskana dzięki świadomemu użyciu nieskorygowanej aberracji sferycznej. Efekt, który jak twierdzą znawcy tematu jest absolutnie nie do podrobienia w Photoshopie, prezentuje się na zdjęciach naprawdę zachwycająco. Uprzedzamy jednak: tanio nie będzie.


Choć tego typu posunięcia są na ogół domeną pasjonatów realizujących swoje projekty za pośrednictwem Kickstartera, to tym razem jest zupełnie inaczej. Za reanimację projektu obiektywu sprzed ponad 80 lat zabrał się bowiem nie kto inny, jak sam jego twórca – czyli niemiecka firma Leica. Producent ten postanowił tchnąć nowe życie w legendarną już konstrukcję, Thambara 90mm F2.2 z 1935 roku, obiektyw portretowy sławny z powodu wspomnianej już charakterystycznej miękkości obrazu osiąganej dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zjawiska aberracji sferycznej. To, co na ogół jest postrzegane za wadę optyczną w przypadku tego szkła stanowi o jego niepowtarzalności.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem