8 grudnia 2021, 12:40
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1704 razy

Leica z 1957 roku sprzedana za 5 mln złotych

Leica z 1957 roku sprzedana za 5 mln złotych

Niedawno zakończyła się kolejna (39) aukcja Leitz Photographica, na której dostępny był rzadki aparat Leica MP w czarnym kolorze z 1957 roku - Osiągnął on ostatecznie oszałamiającą cenę 1 200 000 mln euro, czyli około 5 600 000 złotych.

Leica warta tyle co luksusowy dom

Leica MP jest jednym z zaledwie 412 kiedykolwiek wyprodukowanych egzemplarzy, co czyni ten aparat jednym z najrzadszych modeli. Był nabywany głównie przez profesjonalnych fotografów i wielu najbardziej znanych fotografów Magnum tamtych czasów używało aparatów Leica MP. 
 
leica
Leica MP / źródło: Leizt Photographica
 
Na aukcji Leitz Photographica można przeczytać, iż jest to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych aparatów Leica. Wygląda na to, że rzeczywiście tak jest, o czym może świadczyć oszałamiająca kwota, za jaką został sprzedany licytowany na aukcji egzemplarz. Ostatecznie został sprzedany za kwotę 1 200 000 milionów euro, co oznacza sumę około 5 600 000 złotych. 
 
"Pomysł, który doprowadził do produkcji modelu MP wyszedł od kilku znanych amerykańskich fotografów prasowych, którzy chcieli wykorzystać zalety Leicavit również w aparatach Leica M. Głównie było to sugestią Alfreda Eisenstaedta i Davida Douglasa Duncana, która wzbudziła zaintresowanie dra Ludwiga Leitza, który w 1955 roku był dyrektorem działu rozwoju i konstrukcji w Leica" - można przeczytać na stronie aukcji. 
 
Ten konkretny egzemplarz Leica MP był oferowany na aukcji, która miała miejsce w listopadzie 2021. Był określony jako zachowany w świetnym stanie i posiadał zaledwie kilka minimalnych śladów użytkowania. Według ekspertów Leitz Photographica jest to jeden z najlepiej zachowanych egzemplarzy tego modelu aparatu, z którym kiedykolwiek mieli do czynienia. 
 
Przedstawiciele Leitz Photographica podkreślają, że model MP to jeden z najważniejszych aparatów Leica i prawdopodobnie to sprzęt, który zapoczątkował trend na używanie czarnych aparatów M". Cena wyjściowa wynosiła "zaledwie" 350 000 euro (co oznacza około 1 400 000 złotych). Ostatecznie jednak aparat sprzedał się za 4-krotnie wyższą sumę. 
 


www.swiatobrazu.pl