13 czerwca 2017, 12:13
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2655 razy

Lekarski Instagram - zdjęcia pacjentów dostępne w sieci

Lekarski Instagram - zdjęcia pacjentów dostępne w sieci

Aplikacja Figure 1 umożliwia swoim użytkownikom udostępnianie zdjęć pacjentów, zarówno wśród lekarzy, jak i studentów medycyny. Dotychczas ponad 150 tysięcy lekarzy użyło aplikacji, by udostępnić zdjęcia chorych pacjentów. Do końca roku aplikacja Figure 1 będzie dostępna w kolejnych krajach Europy.

[kn_free]

Aplikację można pobrać z App Stope i Google Play Store, jednak wyłącznie pracownicy służby zdrowia będą mogli przesyłać zdjęcia i komentować je. Ograniczenie to nie uspokoiło wszystkich ekspertów, niektórzy z nich wciąż widzą w Figure 1 zagrożenie dla prywatności chorych i poufności ich zdjęć. Twórcy aplikacji twierdzą, że rozpoznanie osoby na zdjęciu jest niewykonalne. Figure 1 automatycznie zasłania twarze pacjentów, ponadto każde zdjęcie przechodzi przez ręce moderatorów. Osobną kwestię stanowią znaki szczególne, jak tatuaże, które muszą być zakryte przed wykonaniem zdjęcia.

Twórca aplikacji, dr Josh Landy zapewnił w wywiadzie dla BBC, że Figure 1 nie udostępnia żadnych danych pacjenta takich jak adres czy personalia: "My w ogóle nie posiadamy osobistych danych. To jest najlepszy sposób, aby utrzymać je w tajemnicy. Nie jesteśmy organizacją, która zapewnia opiekę zdrowotną".

[kn_advert]

Niektóre choroby są jednak zbyt rzadkie, by móc zapewnić cierpiącym na nie pacjentom anonimowość w Figure 1. Dowodem na to jest przypadek pacjenta z USA, którego zdjęcia chciał udostępnić lekarz. Okazało się, że podobne schorzenie dotknęło w Ameryce jedynie siedmiu osób, a wszystkie przypadki zostały zgłoszone. Okoliczności uniemożliwiły wykorzystanie aplikacji ze względu na ryzyko identyfikacji chorego.

Obecnie Figure 1 jest dostępne w Ameryce Północnej, Wlk. Brytanii i Irlandii, Australii i Nowej Zelandii. www.swiatobrazu.pl