Lensbaby

Lensbaby

Fotografowie, znudzeni doskonałością swoich obiektywów, poszukują nowych środków wyrazu, dających możliwość „wyszumienia się” kreatywnie. Na przeciw ich potrzebom wyszedł producent systemu Lensbaby – obiektywów pozwalających na prawie nieograniczoną zabawę konwencją „niedoskonałych” zdjęć. Produkty Lensbaby dają obrazy pełne zniekształceń, którym bliżej jest do raczej do lomografii niż obrazów rysowanych przez obiektywy z „górnej półki”.

Lensbaby str. 1


System Lensbaby pozwala na odchylenie o pewien kąt płaszczyzny ostrości od płaszczyzny matrycy lub filmu. Zasada działania jest podobna do tej znanej z obiektywów typu Tilt/Shift, jednak efekty różnią się. W systemie Lensbaby fotograf kontroluje tak zwany sweet spot – owalną przestrzeń w kadrze, która pozostaje ostra, natomiast boki kadru, otaczające sweet spot" są rozmyte. Przy obiektywach Tilt/Shift oraz w konstrukcjach wielkoformatowych i niektórych aparatach średniego formatu fotograf ma możliwość o wiele bardziej zaawansowanej kontroli nad płaszczyzną ostrości. Przy pomocy operacji tilt ("pochylenie") możliwy jest obrót płaszczyzny ostrości, a dzięki operacji shift ("przesunięcie") zmiana punktu będącego środkiem perspektywy na zdjęciu. Za pomocą obiektywów Tilt /Shift można też uzyskać "efekt makiety", polegający na takim obróceniu płaszczyzny ostrości, aby zminimalizować głębię ostrości i skupić ją na pojedynczym obiekcie w środku kadru.

Lensbaby składa się z ruchomej tulei mocowanej do korpusu aparatu poprzez bagnet (dostępne są mocowania do większości popularnych systemów jak Canon, Nikon czy Sony), obiektywu mocowanego w tulei, krążków przesłon mocowanych w obiektywie oraz filtrów i konwerterów. Na rynku jest kilka wersji Lensbaby, różniących się od siebie konstrukcją i sposobem połączenia stałej i ruchomej części obiektywu - Muse ma elastyczne mocowanie harmonijkowe, Composer przegub kulowy, a Control Freak elastyczne mocowanie i trzy śruby regulujące odchylenie płaszczyzny ostrości. Obiektywy systemu Lensbaby (poza fish eye) mają ogniskową 50mm i występują w kilku wariantach: double glass, single glass, plastic, pinhole / zone plate, soft focus, fisheye –  każdy z nich pozwala uzyskać inne efekty i jakość obrazu. W systemie znajdziemy też wymienne przysłony o wartości od 2.8 do 22, przysłony "efektowe" z otworkiem w kształcie serca, gwiazdy i krążki do samodzielnego wycięcia pożądanego kształtu otworu przysłony. Dostępne są również konwertery makro, tele, oraz szerokokątne, a producent stale wzbogaca system o nowe elementy.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem