Lewitująca kanapka – iluzja optyczna bije rekordy popularności

Lewitująca kanapka – iluzja optyczna bije rekordy popularności

Dominique Hassell, studentka fotografii, jest obecnie niezwykle popularna w sieci, dzięki zamieszczonej na Twiterze fotografii przedstawiającej lewitującą kanapkę. To złudzenie optyczne jest od dawna stosowane przez fotografów kulinarnych. Skąd ten nagły sukces?Fotografia to efekt wykonania zadania w ramach studiów fotograficznych. Jego celem był trening umiejętności posługiwania się Photoshopem w kontekście fotografii żywności. Warto zatem postawić sobie pytanie, skąd tak duża popularność zdjęcia, które wykorzystuje znaną już technikę wykorzystywaną w fotografii kulinarnej.  Chodzi prawdopodobnie o zmianę preferencji publiczności, poszukującej obecnie "bardziej autentycznych" zdjęć. Ujęcie powstało w zwyczajnej zabałaganionej kuchni, a nie w studiu fotograficznym, pokazane zostały też kulisy jego powstania. Choć dopracowanie szczegółów, kunszt techniczny i artystyczny zdjęcia przedstawiającego lewitującą żywność nie są wybitne, pozostałe czynniki zdecydowały o sukcesie zdjęcia.
 

Fot. Dominique Hassell

Fot. Dominique Hassell

 

 

Reklama

Fotografowanie miasta nocą


Miasto nigdy nie zasypia. To powiedzenie doskonale ilustruje atrakcyjność nocnego pleneru miejskiego dla fotografa. Duże metropolie po zmroku są bowiem dla fotoamatorów źródłem niewyczerpanych tematów fascynujących zdjęć

 

Istnieje bardzo wiele sposobów na fotografowanie miasta nocą i uwiecznienie nocnego życia metropolii. Niektóre z tych technik pozwalają też uzyskać zupełnie fantastyczne obrazy.

 

Sprawdź jak przebiega e-kurs

Fotografia kulinarna w stanie nieważkości - niezwykłe zdjęcia Nory LuterFotografia kulinarna jest obecnie bardzo popularna - miłośnicy tej dziedziny dokumentują cały proces przygotowywania potraw od składników, przez ich powstawanie, aż do gotowego dania na talerzu. 

 

 

Na granicy fikcji z rzeczywistością. Lewitujące fotografie Cerise DoucedeMogłoby się wydawać, że to kolejny surrealistyczny projekt. Jednak francuska artystka w swoich cyklach Egarements (Oszołomieni) i Quotidien (Codzienność) sama tworzy abstrakcyjne przestrzenie, w których wszystko na moment zamiera. 

 

Bogdan Wańkowicz zdradza kulisy powstania zdjęć z cyklu Flying foodFotografia kulinarna w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. I choć najczęściej obserwować możemy niewyszukane zdjęcia posiłków zalewające media społecznościowa i galerie internetowe. 

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 66% 34% ocen: 3

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Warte uwagiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


Domyślny avatar Fajnie pokazane.
Jednak tytuł artykułu trochę mylący. Ukrywanie w Photoshopie elementów podtrzymujących przedmioty to nie iluzja optyczna, tylko manipulacja cyfrowa. Czytając tytuł myślałem, że ktoś tak umieścił kanapkę, że sfotografowana pod odpowiednim kątem wydaje się lewitować bez dodatkowych ingerencji w zrobione zdjęcie.
2019.03.14 07:06, uzytkownik_12090 # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

W wiosennym słońcu Wiosenny kicz wizula107 wizula106 wizula105 wizula104 wizula103