Lewitująca kanapka – iluzja optyczna bije rekordy popularności

Lewitująca kanapka – iluzja optyczna bije rekordy popularności

Dominique Hassell, studentka fotografii, jest obecnie niezwykle popularna w sieci, dzięki zamieszczonej na Twiterze fotografii przedstawiającej lewitującą kanapkę. To złudzenie optyczne jest od dawna stosowane przez fotografów kulinarnych. Skąd ten nagły sukces?Fotografia to efekt wykonania zadania w ramach studiów fotograficznych. Jego celem był trening umiejętności posługiwania się Photoshopem w kontekście fotografii żywności. Warto zatem postawić sobie pytanie, skąd tak duża popularność zdjęcia, które wykorzystuje znaną już technikę wykorzystywaną w fotografii kulinarnej.  Chodzi prawdopodobnie o zmianę preferencji publiczności, poszukującej obecnie "bardziej autentycznych" zdjęć. Ujęcie powstało w zwyczajnej zabałaganionej kuchni, a nie w studiu fotograficznym, pokazane zostały też kulisy jego powstania. Choć dopracowanie szczegółów, kunszt techniczny i artystyczny zdjęcia przedstawiającego lewitującą żywność nie są wybitne, pozostałe czynniki zdecydowały o sukcesie zdjęcia.
 

Fot. Dominique Hassell

Fot. Dominique Hassell

 

 

Reklama

Fotografia kulinarna w stanie nieważkości - niezwykłe zdjęcia Nory LuterFotografia kulinarna jest obecnie bardzo popularna - miłośnicy tej dziedziny dokumentują cały proces przygotowywania potraw od składników, przez ich powstawanie, aż do gotowego dania na talerzu. 

 

 

Na granicy fikcji z rzeczywistością. Lewitujące fotografie Cerise DoucedeMogłoby się wydawać, że to kolejny surrealistyczny projekt. Jednak francuska artystka w swoich cyklach Egarements (Oszołomieni) i Quotidien (Codzienność) sama tworzy abstrakcyjne przestrzenie, w których wszystko na moment zamiera. 

 

Bogdan Wańkowicz zdradza kulisy powstania zdjęć z cyklu Flying foodFotografia kulinarna w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. I choć najczęściej obserwować możemy niewyszukane zdjęcia posiłków zalewające media społecznościowa i galerie internetowe. 

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 66% 34% ocen: 3

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Warte uwagiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


Domyślny avatar Fajnie pokazane.
Jednak tytuł artykułu trochę mylący. Ukrywanie w Photoshopie elementów podtrzymujących przedmioty to nie iluzja optyczna, tylko manipulacja cyfrowa. Czytając tytuł myślałem, że ktoś tak umieścił kanapkę, że sfotografowana pod odpowiednim kątem wydaje się lewitować bez dodatkowych ingerencji w zrobione zdjęcie.
2019.03.14 07:06, uzytkownik_12090 # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

pszczółka Moja muzyka . niebieski ***** Rybitwa.jpg ... zwis :))