"Łuk realizmu". Zofia Rydet 1911-1997 - w stulecie urodzin

"Łuk realizmu". Zofia Rydet 1911-1997 - w stulecie urodzin

5 maja 2011 r. mija dokładnie sto lat od urodzin Zofii Rydet. Jest to dobry pretekst do przypomnienia i uczczenia pamięci tej wielkiej postaci polskiej fotografii, czego wyrazem ma być wystawa prezentowana w ramach FotoFestiwalu 2011. Wystawa jest próbą odczytania obszernego dorobku artystycznego fotografki. Budując wystawę na napięciu łączącym dwa najważniejsze etapy twórcze Zofii Rydet, dwa wielkie realizmy – nad-realizm fotomontażu i czysty realizm Zapisu socjologicznego – organizatorzy starają się przedstawić pewną jedność tematyczną, która góruje nad zmiennością wyborów formalnych.


Tytułowy łuk realizmu to metaforyczna linia twórczości Zofii Rydet, która, wychodząc od wszechobecnego realizmu lat 50-tych, wznosi się ku górze, ku nadrealizmowi z jej fotomontaży (1969-1979), aby w ostatnim etapie twórczości ponownie dotrzeć do czystości realizmu, ukazanego w jej monumentalnym Zapisie socjologicznym (1978-1995). Zofia Rydet, w tym liczącym przeszło trzydzieści tysięcy negatywów dokumencie, powraca do wierności rzeczywistości, do zaufania kadrowi klatki fotograficznej. Jednakże jest to już inny realizm, odczytany na nowo, osobisty, naznaczony indywidualną wizją fotografii i postrzegania świata.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem