27 sierpnia 2008, 06:00
Autor:
czytano: 27366 razy

Lustrzanka kręci filmy... w HD! Nikon D90

Lustrzanka kręci filmy... w HD! Nikon D90

Jeszcze niedawno wielki entuzjazm wywołało zastosowanie w lustrzankach funkcji Live View. Wtedy słychać było często z ust fotografów "Niedługo lustrzanki to nawet filmy będą kręcić." Dzisiaj nie jest to już żart. Nikon wypuszcza swój najnowszy model D90 z możliwością kręcenia filmów.

Długo czekaliśmy na następcę aparatu D80, ale producent postarał się wynagrodzić ten czas, wypuszczając bardzo ciekawą propozycję. Najbardziej intrygująca jest oczywiście możliwość kręcenia filmów w dużej rozdzielczości z głosem. Oznacza to, że mamy na podorędziu oprócz aparatu fotograficznego także całkiem niezłą kamerę cyfrową.Nikon D90


Nikon D90


Nikon D90


Zostawmy jednak możliwość kręcenia filmów, gdyż jakby nie było jest to dla fotografa funkcja dodatkowa. Co proponuje nam producent w D90? Jest to lustrzanka średniej klasy w formacie DX – następca popularnego aparatu D80. Posiada matrycę CMOS o rozdzielczości 12,3 megapikseli. Jednak model D90 to także parę ważnych rozwiązań zastosowanych w bardziej profesjonalnym D300, między innymi procesor EXPEED oraz szeroki zakres czułości (ISO 200-3200) przy niskim poziomie szumów.
Aparat został także wyposażony w funkcję Live View z trzema możliwymi ustawieniami autofokusa, co zapewne będzie chwalone przez amatorów makrofotografii.

Model D90 może się także poszczycić całkiem sporą gamą funkcji ułatwiających fotografowanie. Posiada system śledzenia obiektu poprzez rozpoznawanie jego koloru, co znacznie poprawia działanie śledzącego autofokusa. Ponadto ma zdolność rozpoznawania scenerii, w tym także twarzy ludzkiej, do której optymalizuje ustawienia. Funkcja D-Lightning pozwala uwydatnić szczegóły w ciemnych polach kadru. Ponadto aparat posiada szereg funkcji umożliwiających postprodukcję w aparacie. Jedną z ciekawszych może być korekta perspektywy, która może się przydać w razie dystorsji beczkowej.

Poniżej przedstawiamy informację prasową firmy Nikon dotyczącą modelu D90 oraz jego specyfikację techniczną:

Nikon D90  – rewolucyjny model lustrzanki z funkcją filmowania


Warszawa, 27 sierpnia 2008 r. – Firma Nikon informuje o wprowadzeniu do swojej oferty nowego, przełomowego modelu lustrzanki klasy średniej w formacie DX - D90. Jest to pierwsza na świecie lustrzanka cyfrowa wyposażona w funkcję filmowania, zapewniająca prawdziwie kinowe efekty, przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu. Ponadto D90 oferuje nowatorskie rozwiązania techniczne zapożyczone z flagowego modelu marki Nikon przeznaczonego dla profesjonalistów - D300 - takie jak koncepcja obróbki obrazu EXPEED oraz szeroki zakres czułości ISO 200-3200. Model D90 wyposażony jest w nowo zaprojektowaną matrycę CMOS w formacie DX o rozdzielczości 12,3 mln pikseli.

„Połączenie w modelu D90 mechanizmów obróbki obrazu przejętych z aparatu D300 z nowatorskimi funkcjami typu „podgląd na żywo”, „D-Movie”, „rozpoznawanie scenerii” i „przetwarzanie obrazu” potwierdza po raz kolejny naszą pozycję lidera na rynku urządzeń fotograficznych” — powiedział Jordi Brinkman, kierownik ds. produktu w firmie Nikon Europe. „Jesteśmy przekonani, że dzięki innowacyjnym i wydajnym rozwiązaniom, np. matrycy CMOS oraz szerokiemu zakresowi czułości, ten nowy aparat przypadnie do gustu wszystkim zaangażowanym fotoamatorom, którzy zamierzają rozwijać swoją pasję poprzez zakup lustrzanki” – dodał Jordi Brinkman.

Zachwycająca jakość obrazu
Aparat D90 rejestruje zdjęcia o dużej szczegółowości i w konsekwencji - potencjale powiększeń, dzięki udoskonalonej matrycy CMOS w formacie DX o rozdzielczości 12,3 mln efektywnych pikseli. Zakres czułości D90 wynosi ISO 200–3200 (dodatkowo można uzyskać maks. odpowiednik ISO 6400 przy ustawieniu Hi1 i maks. odpowiednik ISO 100 przy ustawieniu Lo1) i zapewnia niski poziom szumów na fotografiach przy jednoczesnym zachowaniu bogactwa szczegółów i ponadprzeciętnej płynności przejść tonalnych. Zastosowana w modelu D90 technika EXPEED została zoptymalizowana pod kątem szybkiej i precyzyjnej obróbki obrazu, z jakiej słyną profesjonalne lustrzanki cyfrowe firmy Nikon. Koncepcja EXPEED sprzyja również wydajnemu działaniu innych funkcji, np. trybu „podgląd na żywo” i nowego „systemu wykrywania twarzy”. Dodatkowo, aktywna funkcja „D-Lighting” koryguje kontrast między jasnymi a ciemnymi obszarami kadru, przeciwdziałając utracie detali w warunkach bardzo kontrastowego oświetlenia, dzięki modyfikacji odcieni w wybranych miejscach. Użytkownicy D90 mają także do dyspozycji funkcję „przetwarzanie obrazu”, która pozwala dostosowywać wygląd i nastrój zdjęć poprzez wybór jednego z sześciu ustawień, w tym dwóch nowych: „portretowe” i „krajobrazowe”.

Nie tylko zdjęcia

Model D90 jest pierwszą lustrzanką cyfrową klasy średniej wyposażoną w funkcję filmowania, która pozwala rejestrować z najwyższą jakością obrazy filmowe w formacie Motion JPEG. W porównaniu z przeciętnymi kamerami przenośnymi matryca aparatu D90 jest znacznie większa, dzięki czemu gwarantuje lepszą jakość obrazu, małą głębię ostrości i wyjątkową czułość przy filmowaniu w słabych warunkach oświetleniowych. Ponadto szeroki asortyment obiektywów NIKKOR (od modeli typu „rybie oko”, poprzez szerokokątne, po superteleobiektywy) pozwala rejestrować filmy o indywidualnym charakterze. Co więcej, dzięki głośnikom i mikrofonowi wbudowanym w D90 filmy odtwarzane w aparacie są wzbogacone o dźwięk.

W modelu D90 zastosowano wizjer z pryzmatem pentagonalnym o około 96-procentowym pokryciu kadru. W przypadkach, gdy patrzenie w wizjer jest utrudnione, wystarczy nacisnąć przycisk Lv, aby z użyciem 3-calowego monitora LCD o kącie oglądania 170˚ i rozdzielczości około 920 tys. punktów fotografować w trybie „podgląd na żywo”. W tej opcji możliwe są trzy tryby pracy autofokusa z wykrywaniem kontrastu: „priorytet twarzy”, „szeroki plan” i „normalne pole”. Jeżeli użytkownik nie ma pewności, które ustawienia aparatu są odpowiednie, może wypróbować zaawansowane programy tematyczne ułatwiające wykonanie wyraźnych zdjęć, np. aktywną funkcję „D-Lighting” i „przetwarzanie obrazu”. Wykorzystywaniu wszystkich funkcji aparatu sprzyja ergonomiczny projekt korpusu z intuicyjnym układem elementów sterujących.

Zdjęcie to nic trudnego

Wprowadzony po raz pierwszy we flagowych lustrzankach D3 i D300 marki Nikon system rozpoznawania scenerii korzysta w modelu D90 z 420-pikselowego czujnika RGB do analizowania informacji o otoczeniu i kolorystyce fotografowanego obiektu. Na podstawie tych danych aparat tuż przed wyzwoleniem migawki optymalizuje ostrość, ekspozycję i balans bieli. Lustrzanka D90 wykrywa ponadto zarysy twarzy, umożliwiając odwzorowanie na zdjęciach maksymalnie pięciu twarzy w jednym kadrze, z zachowaniem ostrości i wyrazistości oraz naturalnych odcieni skóry. W trybie autofokusa „śledzenie 3D” (11 punktów) aparat korzysta z informacji o kolorystyce obiektu, utrzymując na nim ostrość, gdy przemieszcza się
w kadrze.

Po wykonaniu zamierzonego zdjęcia model D90 oferuje szereg narzędzi do edycji obrazu, które ułatwiają udoskonalanie fotografii bezpośrednio w aparacie. Dostępnych jest kilka nowych opcji retuszu: „korekta zniekształceń” eliminuje zniekształcenia obrazu wprowadzane przez obiektyw, „prostowanie” koryguje nachylenie zdjęcia, a „rybie oko” pozwala na uzyskanie efektu wizualnego zbliżonego do otrzymywanego przy zastosowaniu obiektywu typu „rybie oko”. Ponadto prezentowanie i porządkowanie zdjęć w modelu D90 jest bardzo łatwe dzięki widokowi miniatur (maks. 72 zdjęcia naraz), pokazom slajdów Pictmotion z podkładem muzycznym, opcji przypisywania zdjęciom znaczników geograficznych z użyciem odbiornika GPS (do nabycia osobno) i wyjściu audio-wideo HDMI.

Pewność wykonania każdego zdjęcia
Dzięki wyjątkowej energooszczędności D90 jego użytkownicy nie spotykają się z problemem wyczerpującego się w najmniej spodziewanych momentach akumulatora. Aparat umożliwia zarejestrowanie około 850 zdjęć po każdorazowym naładowaniu akumulatora, a sterowany elektronicznie zespół migawki w tej lustrzance został skonstruowany z myślą o długiej, precyzyjnej pracy i przeszedł pomyślnie testy trwające 100 tys. cykli. Czas uruchamiania wynoszący 0,15 s, 65-milisekundowe opóźnienie migawki i rejestrowanie zdjęć seryjnych w tempie 4,5 kl./s przy codziennym fotografowaniu minimalizują ryzyko przeoczenia ciekawego ujęcia.

Model D90 trafi do sprzedaży pod koniec września w sugerowanej cenie detalicznej około 3300 PLN. 


  Nikon D90
Matryca 12,3 mln (matryca CMOS 23,6 x 15,8 mm), czyszczenie matryc
Czułość ISO 200–3200 (oraz odpowiedniki ISO 100 i ISO 6400),
dostępne automatyczne  ustawianie czułości
Czas otwarcia migawki Od 1/4000 do 30 s w krokach co 1/3 lub 1/2 EV, czas B (bulb
Wizjer Wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym, pokrycie kadru: około 96%, powiększenie: około 0,94 x
Autofokus Moduł autofokusa Nikon Multi-CAM 1000 z detekcją fazową TTL,
11 punktów ostrości
Tryby AF w podglądzie na żywo (Live-view) Priorytet AF-twarz, szerokie pole AF, normalne pole AF
Pomiar światła System pomiaru TTL z użyciem 420-pikselowego czujnika RG
Szybkość fotografowania Zdjęcia seryjne w szybkim tempie: maks. 4,5 kl./s,
zdjęcia seryjne w wolnym tempie: 1–4 kl./
Monitor LCD 3-calowy monitor LCD z matrycą TFT o około 920 tys. punktów (VGA), kącie oglądania 170° i około 100% pokryciu kadru z regulacją jasnośc
Filmy Rozmiar klatki: 1280 x 720/24 kl./s, 640 x 424/24 kl./s, 320 x 216/24 kl./s, format  plików: AVI, Motion-JPEG, dźwięk monofoniczny
Tryby ekspozycji P, S, A, M, Auto (lampa wył.), Portret, Krajobraz, Sport, Makro, Portret nocny
Wbudowana lampa błyskowa Automatyczny błysk z samoczynnym podnoszeniem lampy
Picture Control (Przetwarzanie obrazu) Standardowe, Neutralne, Żywe, Monochromatyczne, Portret i Krajobraz
Funkcja D-Lightning Automatyczna, Bardzo zwiększona, Zwiększona, Normalna, Umiarkowana i Wyłączona
Funkcja przeglądania zdjęć Widok pełnoekranowy lub widok miniatur (4, 9 lub 72 miniatury albo widok kalendarzowy), powiększenie w trybie przeglądania, Pictmotion, pokaz slajdów, histogram, rozjaśnione obszary, automatyczne obracanie zdjęć
Interfejs USB o dużej szybkości, wyjście audio-wideo, wyjście HDMI (złącze typu C) i gniazdo akcesoriów
Zasilanie Jeden akumulator litowo-jonowy EN-EL3e, pojemnik na baterie MB-D80 (opcjonalny), zasilacz EH 5-A (opcjonalny)
Wymiary/Masa Około 132 x 103 x 77 mm / około 620 g (bez akumulatora, karty pamięci, osłony bagnetu i osłony monitora)


www.swiatobrazu.pl