20 grudnia 2008, 12:26
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 61456 razy

Mały pomocnik - test statywu Slik Mini-Pro III

Mały pomocnik - test statywu Slik Mini-Pro III

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie możemy lub nie chcemy nosić ze sobą dużego, standardowego statywu. Producenci starają się nam pomóc, produkując miniaturowe statywy takie jak Slik Mini-Pro III. Może się rodzić pytanie: jak przydatny jest tego rodzaju sprzęt i czy warto go posiadać? W poniższym teście postaramy się ułatwić naszym Czytelnikom odpowiedź na te pytania.

Silk Mini-Pro III do jednej z najmniejszych produktów tego typu dostępnych na rynku. Producent kwalifikuje go do grupy lekkich statywów kompaktowych. Wyglądem zewnętrznym przypomina tradycyjne, duże konstrukcje, które od wielu lat są znane wszystkim miłośnikom fotografii. Silk Mini-Pro III posiada kolumnę centralną, dwusekcyjne nogi oraz głowicę kulową. Oferuje więc pełną funkcjonalność dużego statywu, ale w znacznie mniejszej i lżejszej formie.   

Parametr
Wartość
Model
 Mini-Pro III
Wysokość maksymalna
245 mm
Wysokość minimalna 147 mm
Wsunięcie kolumny centralnej 45 mm
Długość po złozeniu 210 mm
Ilość sekcji nóg 2
Średnica
33 mm
Maksymalne obciążenie
1250 g
Cena
od 75 - 110 złotych

Dla lepszego ukazania wymiarów Slik Mini-Pro III zamieszczamy zdjęcie, na którym testowany statyw zestawiony jest z głowicą Manfrotto 804RC2. Widać na tym przykładzie, że konstrukcja Slik jest porównywalna do głowicy tradycyjnego statywu.

Porównanie wielkości Slik Mini-Pro III z głowicą Manfrotto 804RC2.

 

Porównanie minimalnej i maksymalnej wysokości statywu Slik Mini-Pro III.

 

 

Wprowadzenie


Głowica, nogi i kolumna centralna

Głowica

Silk Mini-Pro III wyposażony jest w kulową głowicę. Jest to model SBH-100, który występuje w kolekcji Slik jako suwerenny produkt i można go kupić oddzielnie.  Waga oraz rozmiary głowicy są idealnie dobrane i wraz z nogami stanowią bardzo dobry zestaw.  Sztywność konstrukcji pozwala na zamontowanie lekkiej lustrzanki amatorskiej wraz z kitowym obiektywem.
Dużą zaletą  SBH-100, podobnie jak i pozostałych głowic kulowych, jest swoboda działania. Jednym ruchem ręki można wyregulować położenie aparatu zgodnie z naszym życzeniem. Dźwignia, która służy do blokownia głowicy, jest na tyle duża, że można się nią wygodnie posługiwać mając założone rękawice.

 

Parametr
Wartość
Model
 SBH-100
Wysokość
64 mm
Średnica
33 mm
Waga
100 g
Gwint mocowania aparatu
1/4"
Gwint mocowania głowicy 1/4"
Maksymalne obciążenie
 1,59 kg

  

  Głowica SBH-100 statywu Slik Mini-Pro III


Nogi i kolumna centralna


Podobnie jak głowica, nogi oraz kolumna centralna jest wykonana z metalu. Pozostałe elementy są wykonane z tworzywa sztucznego i chodzi tutaj o zaciski blokujące sekcje nóg oraz kolumnę. Końcówki nóg są zaopatrzone w gumowe nakładki, które sprawiają że statyw nie ślizga się po gładkich powierzchniach np. blacie stołu.

 

 Element łączący nogi oraz kolumnę centralną.

 

Przeciwległy koniec kolumny jest zaopatrzony w niewielką, gumową przyssawkę. Od strony praktycznej, jest to element mało użyteczny. Zapewnień producenta o tym, że przyssawka pozwala zamocować statyw na gładkich, pionowych powierzchniach (np. szyby okienne), nie udało nam się potwierdzić. Statyw nie jest w stanie utrzymać się na szybie nawet bez obciążenia.

 



Nośność i stabilność staywu - część 1


Nośność i stabilność statywu


Używanie każdego aparatu kompaktowego jest możliwe. Nawet największe konstrukcje pokroju Sony R-1 nie powinny sprawić kłopotu. Małe aparaty kieszonkowe takie jak Olympus FE-350 nie stanowią żadnego wyzwania dla Slik Mini-Pro III. Statyw jest bardzo dobrym uzupełnieniem takiego aparatu i może się okazać pomocny w wielu sytuacjach.

 

Olympus FE-350 na statywie Slik Mini-Pro III
 Waga aparatu: 138 g


Zamieszczone w tym tekście zdjęcia były wykonywane przy użyciu kilku lustrzanek małoobrazkowych. Stabilność  Slik Mini-Pro III  testowaliśmy z trzema zestawami sprzetu. 

 

  Olympus E-420 z obiektywem Zuiko Digital 14-42 mm f/3.5-5.6
 Waga zestawu:  570 g

Powyższy aparat można z powodzeniem wykorzystywać ze statywem  Slik Mini-Pro III. Głowica utrzyma ciężar sprzętu i pozwala na pełne wykorzystanie swoich możliwości. Statyw stoi stabilnie w każdej możliwej konfiguracji nóg i kolumny centralnej. Z innymi amatorskimi lustrzankami małoobrazkowymi wyposażonymi w lekkie, kitowe obiektywy także nie powinno być kłopotu. Jeżeli ktoś posiada Nikon D60 i AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR czy też Sony Alpha A200 wraz z Sony DT 18 - 70 mm f/3.5-5.6, Slik Mini-Pro III może się stać bardzo przydatnym i praktycznym dodtakiem.  



Nośność i stabilność staywu - część 2

 

  Olympus E-3 z obiektywem Zuiko Digital 11-22 f/2.8-3.5
  Waga zestawu:  1295 g

 

 W tego rodzaju zestawie można napotkać kilka kłopotów ze stabilnością statywu ale jest on przydatny i efektywny. Z powodzeniem można stosować obiektywy szerokokątne oraz lekkie stałoogniskowe. Trzeba pamiętać o odpowiednim wyważeniu całego zestawu i uważnym obchodzeniu się ze statywem. Przy  ekstremalnych wychyleniach głowicy, wtedy gdy stosujemy kadr pionowy i zadzieramy obiektyw do góry, Slik Mini-Pro IIII ma tendencję do wywracania się. Aby temu przeciwdziałać należy maksymalnie rozsunąć segmenty nóg i tak je ułożyć, aby jedna z nich znalazła się bezpośrednio ?pod? aparatem. Wykorzystywanie zoomów klasy 70-200 mm f/2.8 nie jest możliwe. 

 

  Nikon D700 z obiektywem AF-S Zoom-Nikkor 17-35mm f/2.8D IF-ED
  Waga zestawu:  1740 g

 

Ciężka lustrzanka klasy Nikon D700 wraz z obiektywem AF-S Zoom-Nikkor 17-35mm f/2.8D IF-ED to już zbyt duże wyzwanie dla Slik Mini-Pro III. W pozycji poziomej, statyw jest w stanie stabilnie utrzymać zestaw, ale użycie kadrów pionowych praktycznie nie wchodzi w grę. Głowica jest zbyt słaba aby pozwolić na stosowanie tego rodzaju kompozycji i przy dłuższych czasach naświetlania wyraźnie widać poruszenie aparatu.

 



Nośność i stabilność staywu - część 3

 

  Slik Mini-Pro III z lampą Olympus FL-50R
 Waga lampy: 385 g

Slik Mini-Pro III świetnie nadaje się jako podstawka dla lamp błyskowych. Pozwala to na kreatywne wykorzystanie bezprzewodowo wyzwalanych lamp. Dzięki statywowi mamy możliwość dokładnej regulacji położenia głowicy i kierunku rozchodzenia się światła. Male rozmiary Slik Mini-Pro III do duża dowolność w wykorzystywaniu elementów otoczenia. Lampy można umieszczać w dowolnych miejscach jeżeli tylko jest dość przestrzeni na rozłożenie statywu. 

Dużą zaletą głowicy SBH-100, w którą wyposażony jest Slik Mini-Pro III, jest jej uniwersalność. Standardowy gwint mocujący pozwala na wykorzystywanie w połączeniu  z produktami innych marek. Poniżej zamieszczony jest przykład montażu SBH-100 na statywie Velbon Sherpa 250R. Trzeba pamiętać, że większe statywy  (np. Manfrotto 055X PRO B) mogą posiadać mocowanie 3/8" co uniemożliwi nam zastosowanie głowicy SBH-100.

  Głowica SBH-100 zamontowana na statyw Velbon Sherpa 250R


 



Podsumowanie, tabela ocen i przykładowe zdjęcia

 


Podsumowanie


Slik Mini-Pro III jest niewielki i może się zmieścić nawet w kieszeni kurtki czy też spodni. Spakowanie go do plecaka lub torby ze sprzętem nie stanowi problemu. Jego niewielkie gabaryty sprawiają, że może być zaliczany do standardowego zestawu sprzętu i akcesoriów, jaki zabieramy na każdy plener fotograficzny. Z powodzeniem można go potraktować jako uzupełnienie dużego statywu. Zdarzają się przecież takie momenty, kiedy rozłożenie standardowego sprzętu nie jest możliwe. Zatłoczona i ciasne ulice, wycieczka do muzeum, obostrzenia związane z wagą i wymiarami bagażu w lotnictwie pasażerskim, spontaniczny plener w godzinach wieczornych, to przykładowe sytuacje, kiedy Slik Mini-Pro III może się okazać niezastąpiony.

Tabela ocen  

Kategoria
Ocena
Jakość wykonania
3
Głowica
4
Stabilność konstrukcji
4
Opłacalność zakupu
5
Średnia
4,13

 Oceny przyznane są w skali od 0 do 6 punktów.


Zalety:

Wady:

 

Poniższe zdjęcia wykonane zostały przy pomocy statywu Slik Mini-Pro III.

  Nikon D700 z obiektywem AF-S Zoom-Nikkor 17-35mm f/2.8D IF-ED
  Olympus E-3 z obiektywem Zuiko Digital 11-22 f/2.8-3.5

 



www.swiatobrazu.pl