Mam obiektyw ze stabilizacją, ale przy dłuższych czasach ekspozycji model nie chce wyjść ostry. Dlaczego?

Mam obiektyw ze stabilizacją, ale przy dłuższych czasach ekspozycji model nie chce wyjść ostry. Dlaczego?

Sporo pytań zadawanych często przez początkujących fotografów portretowych dotyczy skuteczności (czy raczej jej braku) systemów redukcji drgań obrazu podczas fotografowania przy niedostatecznym oświetleniu. Osoby te spodziewają się bowiem, że zaawansowany stabilizator w obiektywie czy aparacie powinien umożliwić im wykonywanie ostrych, nieporuszonych zdjęć nawet w trudnych warunkach. Tymczasem rzeczywistość okazuje się zgoła odmienna. Dzisiaj, w kolejnym artykule rozwiewającym wątpliwości z zakresu fotografii portretowej, zajmiemy się właśnie tym tematem.


Skuteczność nowoczesnych układów stabilizacji obrazu montowanych w obiektywach, mniej i bardziej zaawansowanych aparatach cyfrowych, a nawet telefonach komórkowych potrafi być imponująca. Podawane przez producentów parametry określające tę skuteczność (liczony w stopniach ekspozycji czas naświetlania dłuższy od zalecanego, przy którym nadal można liczyć na uzyskanie ostrych zdjęć) rzędu 4, 5, czy nawet 6 EV nie tylko nikogo już nie dziwi, ale też coraz częściej przestaje być tylko pobożnym życzeniem specjalistów od marketingu. Takie osiągi po prostu stają się dziś czymś realnym.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem