Marc Riboud zmarł w wieku 93 lat - wspominamy mistrza fotografii, który współtworzył wizualną historię XX wieku

Marc Riboud zmarł w wieku 93 lat - wspominamy mistrza fotografii, który współtworzył wizualną historię XX wieku

31 sierpnia 2016 r. po długiej chorobie zmarł Marc Riboud, który zajmował się zaangażowaną społecznie i politycznie fotografią, robiąc zdjęcia na wojnach i podczas wielu konfliktów (dokumentował wydarzenia w Chinach, Wietnamie, Japonii, w kilku krajach afrykańskich). Był uczniem samego Henri Cartier-Bressona i sam wiele razy przyznawał, że wszystkiego, czego się w życiu nauczył – nauczył się od członków Agencji Magnum, których poznał w 1951 roku.


Marc Riboud urodził się w czerwcu 1923 roku w Lionie, jednak dziś jego nazwisko najsilniej kojarzy się z Chinami, krajami azjatyckimi i USA, bo to tam zrobił swoje najbardziej znane zdjęcia. Pierwszy raz aparat (kieszonkowy Kodak) trafił w jego ręce, gdy miał 14 lat. Mówił, że wtedy od razu poczuł, że za pomocą fotografii będzie mógł "uporządkować" sobie świat, lepiej go zrozumieć, przyjrzeć się mu z innej niż codzienna perspektywy. Rzeczywiście tak się też stało i dziś francuski fotograf jest wymieniany w najściślejszym gronie tych, którzy posiedli niezwykłą umiejętność syntezy wielu wątków w jednym zdjęciu.
 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem