Między techniką szlachetną a techniką współczesną

Między techniką szlachetną a techniką współczesną

Galeria Obok ZPAF przypomina dziś znaną tylko pasjonatom technikę fotograficzną, a na warszawskiej Pradze rozpoczyna się złożony z dwóch dużych wystaw Festiwal Fotodokumentu.


Galeria Obok ZPAF, powołana by promować młode talenty tym razem zdecydowała się na wystawę, przypominająca światu o niezwykłej technice fotograficznej – gumie. Idea była prosta: pomysłodawca, Grzegorz Gorczyński wybrał jedno zdjęcie, przygotował na jego podstawie wielkoformatowy negatyw, powielił w 100 egzemplarzach, wysłał do „gumistów” na całym świecie i poprosił ich o odesłanie ich wersji zdjęcia, wykonanej w technice gumy. 
Wystawa jest związana z rozpoczętym przez ZPAF projektem „przypominania” światu o technikach szlachetnych (poza wystawą odbywają się warsztaty, spotkania z twórcami itp.). Samą ideę trzeba koniecznie chwalić – bo w naszym cyfrowym świecie techniki, które wymagają ciężkiej pracy w ciemni odchodzą w zapomnienie i są niedoceniane. Tak jest chociażby z techniką gumy właśnie: wymaga ona cierpliwości, myślenia, planowania i wyczucia, ale warto się pomęczyć, bo efekty może dać olśniewające i od samego fotografa tylko zależy, jaki będzie efekt końcowy.
Z jednej strony pomysł, by na jednym i tym samym zdjęciu pokazać możliwości gumy może teoretycznie nie był zły, dał jednak nudny efekt. Po pierwsze zdjęcie „wyjściowe” – choć autorstwa samego Jerzego Lewczyńskiego – jest dość banalne i dające niewielkie pole do popisu wyobraźni; po drugie jestem pewna, że gumiści ze świata mają w swoich szufladach zdjęcia, na widok których widzowie by wręcz oniemieli. Narzucanie im negatywu (i to nieciekawego) związało im ręce. Może lepiej było więc poprosić ich o przysłanie swojej ulubionej pracy, albo zdjęcia na jakiś narzucony temat, ale formalnie dowolnego? Chyba wtedy dowiedzielibyśmy się o gumie o wiele więcej – to dopiero by nam uświadomiło, że jest to technika, w której chyba jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia autora...
Więcej o wystawie TUTAJ


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem