21 sierpnia 2008, 00:47
Autor: Anna Cymer
czytano: 4221 razy

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Transfotografia w Trójmieście

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Transfotografia w Trójmieście

Już drugi rok z rzędu na cały miesiąc Trójmiasto stanie się stolicą fotografii. 27 sierpnia rozopczyna się tam bowiem kolejna edycja festiwalu Transfotografia. Kilkanaście wystaw twórców bardzo znanych (np. Petera Lindbergha), zagranicznych i polskich będzie się odbywało w galeriach i klubach nadmorskich miast. Hasłem wywoławczym tegorocznej Transfotografii jest "Fotografia i kino".

Refleksja tematyczna, eksperyment estetyczny, sublimacja rzeczywistości: niezaprzeczalnie fotografia włącza się obecnie do nurtu sztuki wysokiej. Współcześni fotografowie to jednocześnie pełni twórczej wyobraźni artyści i wierni świadkowie upływającego czasu oraz zmian zachodzących w naszych społeczeństwach.


Peter Lindbergh

Dlatego też należy fotografię rozwijać i upowszechniać tak, by jej obecność stała się normą we wszystkich większych miastach Europy, szczególnie zaś w Polsce, gdzie działalność artystyczna, także młodych twórców, jest bardzo intensywna i znacząca. Tworzony w tym właśnie duchu festiwal Transfotografia to międzynarodowe spotkanie wokół fotografii – trzecie już z kolei w tym roku organizowane na przełomie sierpnia i września oraz października  w Trójmieście: w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.


 Sebastian Copeland, „ Portrety gwiazd "

Festiwal jest największym wydarzeniem fotograficznym w Polsce północnej i jedną z najważniejszych imprez kulturalnych, realizowaną w różnych przestrzeniach wystawienniczych i miejscach spotkań Trójmiasta. Wydarzenie trwać będzie dwa miesiąc i obejmie realizację kilkunastu wystaw w galeriach, muzeach, przestrzeniach teatralnych i koncertowych jak i mniej formalnych np. klubach muzycznych, filmowych, kawiarniach i przestrzeniach publicznych jak deptak miejski, park, molo nadmorskie. W 2007 roku wystawy zorganizowane w ramach Transfotografii w Gdańsku, Gdyni i Sopocie obejrzało około 330 tys. zwiedzających! Rekordową widownię zanotowano na sopockim molo podczas wystawy Szwajcarów Yana Mingarda i Albana Kakulyi. Wśród międzynarodowego grona autorów wystaw indywidualnych i grupowych w 2008 roku znajdują się artyści z Francji, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Słowacji oraz twórcy polscy. Do projektu zostali zaproszeni artyści znani i rozpoznawalni w międzynarodowym obiegu sztuki z przygotowanymi specjalnie na festiwal projektami, jak i autorzy młodzi, wkraczający dopiero w świat profesjonalnego wystawiennictwa.


Aneta Grzeszykowska, „Untitled Film Stills "

Fotografia i kino
Trzecia edycja festiwalu Transfotografia w 2008 roku poświęcona będzie istniejącym od przeszło wieku związkom pomiędzy fotografią a kinem. Tym samym festiwal postara się podsumować w ujęciu artystycznym całe bogactwo ich relacji oraz umożliwić dialog pomiędzy sztuką ruchomego i nieruchomego obrazu. Festiwal pragnie też stworzyć okazję do refleksji nad samym obrazem oraz jego zdolnością przybierania różnorakich form. Twórcy programu 2008 zdecydowali skupić się na sześciu odrębnych ujęciach tematu: jak fotografia ukazywała filmy oraz ich powstawanie; w jaki sposób fotografia kreowała kariery aktorskie oraz jak towarzyszyła ich rozwojowi; trzecie ujęcie odda głos fotografom kreacyjnym, inscenizującym swoje zdjęcia, inspirującym się kinem jako tworzeniem nowej rzeczywistości itd. Zadamy tez pytania o powody tworzenia fotografii sekwencyjnej: gdzie artysta tworzy prace złożone z serii fotografii tworzących opowieść. Przy okazji widzowie będą mogli prześledzić, jak fotografia ewoluowała w stronę kina – ruchomego obrazu, czasem zamieniając się z nim miejscami, innym razem w jaki sposób krzyżuje swoją  przestrzeń ze sztuką wideo. Fotografia tropiła również ślady, które kino zaznaczało wszędzie tam, gdzie się pojawiło – również w sposobie postrzegania samych widzów. W tym podejściu zobaczymy, jak fotografia rejestrowała inwazję kina i jego wartości w różnych społecznościach, miastach i krajach. Ostatnie ujęcie postara się zademonstrować, w jaki sposób fotografię wykorzystują filmowcy i jakim narzędziem dla fotografów jest plan.


Marcin Przybyłko, „Stills / Fotosy"

Terminy
Poszczególne wernisaże wystaw w ramach festiwalu są zgrupowane.
Część pierwsza (27.08.5.09.2008) to głównie wernisaże wystaw twórców międzynarodowych w Gdańsku i Gdyni. Część druga (14.09.20.09) to wystawy autorstwa twórców polskich w Sopocie. Całość wydarzenia zakończy się około 30.10.2008.


Patrick Swirc, „Wielkie gęby "

Artyści:
Piotr Bujnowicz,  Sebastian Copeland,  Cédric Delsaux, Walter Carone,  Michel Giniès, Vincent Godeau, Bettina Grossenbacher, Aneta Grzeszykowska, Aleksandra Hirszfeld, Francoise Huguier, Michael Johner,  Andreas M. Kauffman,
Peter Knapp,    Magdalena Krajewska, Dominik Kulaszewicz,  Krystian Kujda, Peter Lindbergh,  Patrycja Orzechowska, Wojciech Plewiński, Marcin Przybyłko,  Denis Rouvre,   Michał Sikorski,  Patrick Swirc, Véronique Zussau,  Alicja Karska&Aleksandra Went,  Stephan Zaubitzer.   


Patricia Orzechowska

Miejsca:
Wystawy Festiwalowe odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Akademii Sztuk Pięknych, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Gdańskiej Galerii Fotografii, Galerii Pionova oraz w klubach: La Dolce Vita, Stacja de Luxe, Papryka, Spatif, Sanatorium, Mandarynka, Soho; a wystawy zewnętrzne: w Parku Oliwskim, na sopockim molo, wzdłuż ulicy Monte Cassino, na Skwerze Kościuszki w Gdyni.


 Bettina Grossenbacher, „Wieczorni goście"

Wernisaże:
27.08.2008, 19.00, Peter Lindbergh, Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk

28.08.2008, 19.00, Denis Rouvre, Peter Knapp,Patrick Swirc, Françoise Huguier,Marcin Przybyłko, Sebastian Copeland, Andreas M. Kaufmann, Magdalena Krajewska, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk

29.08.2008, 18.00, Cédric Delsaux, Véronique Zussau,bettina Grossenbacher, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk

30.08.2008, 18.00, Piotr Bujnowicz & Michel Johner, Skwer Kościuszki, Gdynia

01.09.2008, 19.00, Vincent Godeau & Stephan Zaubitzer, Klub ŻAK, Gdańsk

03.09.2008, 18.00 Wojciech Plewiński, Zbigniew Łagocki, Wacław Nowak, Gdańska Galeria Fotografii, Gdańsk

04.09.2008, 19.00, Michał Sikorski, Papryka, Sopot

10.09.2008, 19.00, Dominik Kulaszewicz, Soho, Sopot

14.09.2008, 16.00, Michel Giniès, Molo, Sopot

14.09.2008, 18.00, Michel Giniès, Sanatorium, Sopot

19.09.2008, 19.00, Krystian Kujda, Stacja de Luxe, Gdańsk

21.09.2008, 18.00, Aleksandra Hirszfeld, Mandarynka, Sopot  

Wszystkie szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na www.transfotografia.com/2008/



www.swiatobrazu.pl