26 września 2008, 14:54
Autor: Anna Cymer
czytano: 2033 razy

Migawki. Spotkania z fotografią

Migawki. Spotkania z fotografią

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza do udziału w nowym projekcie - Migawki. Spotkania z fotografią. Jeśli robisz zdjęcia i chcesz rozwinąć swoją pasję pod okiem profesjonalistów, zapraszamy do udziału w projekcie Migawki. Spotkania z fotografią, który poświęcony jest fotografii reportażowej, społecznej i eseistycznej.

Trzymiesięczny cykl warsztatów przeznaczony jest dla osób w wieku 15-24 lata. Wspólny plener na ulicach Warszawy, spotkania z najlepszymi fotografikami i fotoedytorami (do udziału w projekcie zaprosiliśmy m.in. Tadeusza Rolkego, Mariana Schmidta, Annę Bedyńską), zadania do samodzielnej realizacji, specjalna strona internetowa, na której publikowane i komentowane będą zdjęcia, wydruk pocztówek z najlepszymi pracami oraz kończąca projekt wystawa to działania, do których Cię zapraszamy.

Spotkania odbywać się będą w Klubokawiarni Chłodna25 oraz w ę-miejscu na Mokotowskiej 55.

Rekrtuacja trwa do 13. października 2008
Ankietę zgłoszeniową pobrać można [w tym miejscu]
Adres mailowy, na który wysłać trzeba zgłoszenie to migawki@e.org.pl
Strona internetowa projektu: http://migawki.e.org.pl/

O projekcie:
Migawki. Spotkania z fotografią. W okresie od października do grudnia br. zorganizujemy cykl warsztatów fotograficznych skierowanych do młodzieży licealnej i studenckiej. Skupimy się na fotografii reportażowej, którą zaprezentować chcemy jako narzędzie obserwacji i działania w przestrzeni społecznej. Migawki mają pomóc w rozwijaniu i pobudzaniu wrażliwości oraz zachęcać do własnych fotograficznych poszukiwań. Na projekt składają się:
wspólny plener inaugurujący;
cykl spotkań z polskimi fotografikami;
cykl spotkań grupowych, w tym dwa z udziałem zawodowych fotoedytorów;
indywidualne działania fotograficzne uczestników;
bieżące publikacje zdjęć wraz z komentarzami w galerii internetowej oraz
kończąca projekt wystawa fotograficzna połączona z promocją pocztówek oraz ulicznym happeningiem zaplanowanym i przygotowanym przez uczestników.

Uczestnicy. Bezpośredni uczestnicy projektu to 25 osób w wieku 16-24 (zainteresowanych już fotografią, dysponujących własnym sprzętem fotograficznym)

Spotkania. Będą odbywały się co dwa tygodnie w weekendowych blokach:
w soboty - AKCJE - spotkania z fotografikami (ok. 3-4 godz.),którzy w formie wykładowo-warsztatowej będą prezentowali swoje sposoby rozumienia fotografii, pokażą swój dorobek, zaproponują uczestnikom tematy do fotograficznych realizacji oraz skonsultują z nimi ich wcześniejsze prace. Tematy spotkań będą określane w porozumieniu z prowadzącymi, chcemy jednak, żeby oscylowały wokół kwestii fotografii reportażowej i ulicznej, sztuki portretu, odpowiedzialności fotografa oraz technik i sprawdzonych sposobów na udane zdjęcia.

Spotkania AKCJI odbywać się będą w Klubokawiarni Chłodna 25, która jest naszym partnerem w organizacji projektu.
w niedziele - RE-AKCJE - spotkania grupowe wszystkich uczestników (ok. 3-4 godz.).  Celem RE-AKCJI, których opiekunami będą koordynatorzy projektu, jest wymiana wrażeń i wątpliwości po sobotniej AKCJI, dyskusja dotycząca zadanego tematu, wymiana wcześniejszych doświadczeń, poglądów i opinii, uzupełnienie brakujących wiadomości technicznych, wzajemne konsultacje merytoryczne oraz wspólne oglądanie zdjęć.

Na RE-AKCJE zapraszać będziemy do nowej siedziby Towarzystwa "ę" na Mokotowskiej 55.

Dwukrotnie spotkania poprowadzą profesjonalni fotoedytorzy, z którym będzie można omówić już powstałe prace. Drugie z nich będzie spotkaniem poświęconym wyborowi zdjęć na wystawę. RE-AKCJE mają mieć swobodny charakter i działać również na rzecz integracji uczestników.

Plener. AKCJE rozpoczną się jednodniowym plenerem fotograficznym na terenie Warszawy. Jego celem jest integracja uczestników oraz przygotowanie do następnych etapów projektu. Plener wraz z nami poprowadzi Tadeusz Rolke, który zaproponuje uczestnikom konkretne zadania. Następnego dnia odbędzie się pierwsza RE-AKCJA, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje fotografie z pleneru oraz uzyskają wszystkie niezbędne informacje dotyczące całości projektu.

Strona internetowa. Elementem uzupełniającym i łączącym codwutygodniowe bloki spotkań AKCJA/RE-AKCJA, jest strona internetowa projektu umożliwiająca uczestnikom publikowanie zdjęć powstających w ramach zadań proponowanych przez fotografów. Umieszczone zdjęcia będą poddawane regularnej ocenie ze strony profesjonalnych fotoedytorów oraz innych uczestników projektu. Celem takiego działania jest motywowanie do twórczej pracy w trakcie dwutygodniowej przerwy między kolejnymi blokami, możliwość konfrontacji z innymi uczestnikami projektu, konsultacje i konstruktywna dyskusja dotycząca powstających fotografii, wymiana opinii i doświadczeń.

Obraz w działaniu -  wystawa kończąca projekt. Finałem półrocznego cyklu spotkań, będzie wystawa prac uczestników. Wernisaż poprzedzi jednodniowa akcja uliczna przygotowana i realizowana przez uczestników projektu zgodnie z ich koncepcją. Akcja może mieć charakter animacyjno-społecznego happeningu promującego wystawę. Dodatkową atrakcją wernisażu będą pocztówki z reprodukcjami najlepszych zdjęć wykonanych przez uczestników projektu.

Harmonogram:
18-19.10.2008 - AKCJA - plener fotograficzny w Warszawie i RE-AKCJA - spotkanie podsumowujące plener i inaugurujące rozpoczęcie projektu.
25-26.10.2008 - AKCJA / RE-AKCJA
08-09.11.2008 - AKCJA / RE-AKCJA
22-23.11.2008 - AKCJA / RE-AKCJA
06-07.12.2008 - AKCJA / RE-AKCJA - spotkanie poświęcone ostatecznemu wyborowi prac na wystawę.
13-14.12.2008 - AKCJA / RE-AKCJA
20.12.2008 - Obraz w działaniu - wernisaż wystawy oraz przeprowadzenie akcji uliczno-happeningowej przygotowanej przez uczestników projektu.

Uwaga: jedyną opłatą pobieraną od uczestników projektu jest 200 zł w całości przeznaczone na wykonanie odbitek do wystawy. Wszystkie AKCJE (spotkania na Chłodnej25) są darmowe i mają charakter otwarty.



www.swiatobrazu.pl