Mogę użyć zdjęcia fotografa, bo się uśmiechnąłem - Gigi Hadid

Mogę użyć zdjęcia fotografa, bo się uśmiechnąłem - Gigi Hadid

Znana modelka Gigi Hadid została pozwana przez agencję fotograficzną za opublikowanie zdjęcia bez zgody autora. Modelka przekonuje jednak, że był to dozwolony użytek, ponieważ przyczyniła się do powstania zdjęcia uśmiechając się do fotografa.24-letnia modelka opublikowała zdjęcie wykonane na nowojorskiej ulicy na swoim koncie na Instagramie, które obecnie obserwuje ponad 48 milionów osób. Po opublikowaniu zdjęcia modelka otrzymała pozew o naruszenie praw autorskich od agencji Xclusive-Lee, Inc., która jest właścicielem praw autorskich tego zdjęcia. W odpowiedzi Gigi Hadid złożyła wniosek do sądu o odrzucenie pozwu.

Gigi Hadid przekonuje, że nie naruszyła praw autorskich ponieważ  "pozowała do ujęcia, a zatem sama wniosła wiele elementów, które prawo autorskie stara się chronić". Dlatego modelka uważa, że jest współautorką zdjęcia. Hadid twierdzi również, że ponieważ przycięła zdjęcie przed publikacją na Instagramie, nakłoniła w ten sposób swoich fanów do skupienia się na jej uśmiechu i pozie, a nie na oryginalnej kompozycji fotografa.

Reklama

Kompozycja w fotografii - praktycznie


Radość fotografowania polega na dokonywaniu swobodnych wyborów: jeśli chcesz, możesz stosować klasyczne reguły. Ale równie dobrze możesz je naciągnąć do swoich potrzeb lub całkowicie zignorować.

 

Jednak te decyzje możesz podejmować świadomie dopiero w momencie, kiedy będziesz miał wiedzę o możliwościach konstrukcji obrazu.

 

E-kurs podzielony jest na lekcje, na które składają się zarówno e-booki, jak i filmy.

 

Jeszcze w trakcie trwania nauki będziesz mógł zaobserwować u siebie znaczną poprawę umiejętności fotograficznych.

 

Sprawdź szczegółyPrawnicy Xclusive-Lee odpowiedzieli na wniosek o odrzucenie tydzień później, twierdząc, że Hadid nie spełnia kluczowych czynników, które decydują o dozwolonym użytku.

Agencja twierdzi, że argument Hadid jest współautorem zdjęcia "tylko dlatego, że zauważyła fotografa i uśmiechnęła się w momencie, gdy fotograf zdecydował się wyzwolić migawkę, jest niedorzeczny", i że "ma takie same prawa autorskie do zdjęć, jak bohater biografii ma prawa autorskie do słów autora opisującego jego życie. "

Agencja mówi także o braku elementarnej wiedzy Gigi Hadid na temat praw autorskich: "Gdyby podejście Gigi Hadid do kwestii dorozumianej licencji zostało przyjęte, prawa autorskie większości autorów na świecie byłby zagrożone, ponieważ jedynym wymogiem dla dozwolonego użytku zdjęcia byłoby twierdzenie, że ktoś mrugnął, uśmiechnął się, pokiwał głową, itd."

Agencja dodaje, że wniosek o odrzucenie pozwu i próba przepisania prawa autorskiego dla własnych korzyści modelki jest "alarmująca" i że sąd powinien zezwolić na kontynuowanie sprawy dotyczącej naruszenia praw autorskich.

 

Muzy: Gigi Hadid w obiektywie 10 fotografówPosiadanie własnej muzy, osoby, która chce i jest w stanie urzeczywistnić twórcze pomysły fotografa, to prawdziwy dar. Tradycyjnie to kobiety były źródłem wielu inspiracji artystycznych i wielkich dzieł sztuki, z powodu ich urody, charakteru...

 

 

Zgoda na wykorzystanie wizerunku - poznaj niuanse prawa autorskiegoWizerunek osoby uznawany jest za jej dobro osobiste (art. 23 Kodeksu Cywilnego). Art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej prawo autorskie) stanowi natomiast, iż wykorzystanie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej ...

 

 

Czy każdy fotograf to twórca?Fotografowie, uzyskujący przychody ze sprzedaży swoich zdjęć, udostępniania licencji, publikacji w Internecie mogą korzystać ze specjalnych, często preferencyjnych rozwiązań podatkowych. 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Warte uwagiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


avatar Pewu A co ze zgodą na na wykorzystanie wizerunku? Artykuł o tym nic nie wspomina. 2019.06.27 17:32, Pewu # 

avatar Bogusia Kowalewska Zezwolenia nie wymaga wykorzystanie wizerunku:

1) Osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych.

Powyżej link do artykułu: Zgoda na wykorzystanie wizerunku - poznaj niuanse prawa autorskiego
2019.06.28 18:42, Bogusia Kowalewska - Redaktor SwiatObrazu.pl # 

avatar Pewu No i właśnie stąd moje pytanie, bo wygląda na to, że pani Gigi Hadid niekoniecznie pełniła w tym momencie funkcje publiczne, czy zawodowe. 2019.06.28 19:24, Pewu # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

po żniwach ... rybka na śniadanie do wynajęcia, młodych nie ma :-( rozciąganie Lato w kratkę, na urlopie ...:) Materiały na huśtawkę ogrodową