Monitory Philips i zielone technologie - krótki przewodnik po atestach i certyfikatach

Monitory Philips i zielone technologie - krótki przewodnik po atestach i certyfikatach

System oznaczeń takich jak TCO, EPEAT czy Energy Star rzadko kiedy jest zrozumiały dla zwykłego użytkownika i niewiele osób bierze je pod uwagę przy wyborze monitora. Tymczasem za tajemniczymi skrótami kryją się często cechy pożądane przez klientów.


Monitor to inwestycja, więc nawet entuzjaści regularnie modernizujący swoje pecety decydują się na jego wymianę co najwyżej raz na kilka lat. Zwracamy wtedy uwagę na cenę, ergonomię, przekątną, typ matrycy – coraz częściej są to kojarzone raczej z zastosowaniami profesjonalnymi panele IPS lub VA – oraz parametry, które uważamy za kluczowe: rozdzielczość, odwzorowanie kolorów, czas reakcji i odświeżanie. W efekcie na drugi plan spychane są te cechy, takie jak wpływ monitora na środowisko. Nie chodzi tu jedynie o zużycie elektrycznej.

Monitor - zanim trafi na biurko - zaczyna swoje życie w fabryce. Do jego złożenia potrzebne są zaawansowane podzespoły, przy produkcji których zużywane są często nieodnawialne surowce oraz energia elektryczna. Za kilka lub kilkanaście lat monitor, jak każde urządzenie elektroniczne, wyląduje na śmietniku. Aby nadawał się do recyklingu, musi spełniać odpowiednie wymogi, które wyraźnie określają atesty i certyfikaty.

Zrozumieć zielone technologie

Stworzenie produktu w taki sposób, by jego ślad węglowy był jak najniższy, proces produkcji nie zatruwał środowiska, a zużyte surowce dało się odzyskać, to ogromne wyzwanie dla producenta. Mimo to producenci inwestują w zielone technologie, ponieważ chcą, aby ich urządzenia trafiły do odbiorców w krajach, w których funkcjonują rygorystyczne normy środowiskowe.

Atesty i certyfikaty to nie tylko konieczność, ale też forma prestiżu. Pokazują one, że za produktem stoi firma odpowiedzialna, której zależy na czymś więcej niż czystym zysku. Przyjrzymy się kilku popularnym certyfikatom, które znajdziemy na monitorach.

Monitory Philips

Philips 272P7 – monitor, który spełnia rygorystyczną normę TCO Edge. Jego obudowa w ponad 85% została wykonana z plastiku pochodzącego z odzysku


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem