9 maja 2022, 12:05
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1551 razy

Możesz zobaczyć, co Hubble fotografuje w czasie rzeczywistym

Możesz zobaczyć, co Hubble fotografuje w czasie rzeczywistym

Kosmiczny Teleskop Hubble to jeden z najsłynniejszych aparatów na świecie i jest odpowiedzialny za dokonanie wielu przełomowych obserwacji - Nie ma w tym cienia przesady, gdy stwierdzi się, że zrewolucjonizował nasze postrzeganie wszechświata - a także samych ludzi. Nic więc dziwnego, że z tym narzędziem chciałoby pracować wielu naukowców na świecie. Chociaż nie jest to dane każdemu, to teraz każdy może przynajmniej sprawdzić, czemu w danej chwili przygląda się Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Bądź na bieżąco z najważniejszymi odkryciami i zdjęciami astronomicznymi 

Większość pasjonatów kosmosu dowiaduje się o obserwacjach Kosmicznego Teleskopu Hubble’a dopiero wtedy, gdy NASA bądź Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępnia ich wyniki w swoich mediach społecznościowych, na blogach czy w publikacjach naukowych. Największym rozgłosem cieszą się opracowane i pokolorowane fotografie spektakularnych obiektów kosmicznych. Jednakże większość obserwacji nie zyskuje większego rozgłosu wśród opinii publicznej, co nie oznacza, że są niewarte uwagi. Teraz można mieć cały czas oko na to, nad czym pracuje Kosmiczny Teleskop Hubble’a.
 
kosmiczny teleskop hubble\\\\'a
 
Jedno ze zdjęć dostarczonych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a
 
Witryna Space Telescope Live wyświetla szczegółowe informacje o obserwacjach tej słynnej aparatury w czasie rzeczywistym. Każda sekunda pracy najsłynniejszego teleskopu na świecie jest niezwykle cenna. Nic więc dziwnego, że nie jest tak łatwo uzyskać do niego dostęp. Aby móc uzyskać pomiary za pomocą Hubble’a astronomowie muszą najpierw przygotować szczegółową propozycję, a także wyjaśnienie naukowe znaczenia tego, co mają nadzieję uzyskać za sprawą ewentualnej obserwacji. 
 
Po przesłaniu propozycji do NASA jest ona oceniana przez różnych ekspertów. Na czas tego procesu zgłoszenie staje się anonimowe, aby mieć pewność, że dana propozycja została wybrana wyłącznie na podstawie wartości naukowej. NASA podaje jednak, że w ostatnim naborze wniosków tylko 13% z nich otrzymało akceptację, która oznacza przyznanie czasu obserwacji kosmosu za pomocą Hubble’a. 
 
Aby śledzić propozycje, które zostały przyjęte i wiedzieć, czym na bieżąco zajmują się astronomowie z całego świata za pomocą obecnie najcenniejszego i czynnego narzędzia do obserwacji wszechświata, warto śledzić opisywaną stronę. Z pewnością Hubble dostarczy jeszcze wiele niezapomnianych zdjęć. 


www.swiatobrazu.pl