Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 4


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 13


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 44


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 20

Nagrody firmy Bayer w konkursie fotograficznym "Ekologia w Obiektywie 2011" przyznane

Nagrody firmy Bayer w konkursie fotograficznym "Ekologia w Obiektywie 2011" przyznane

Firma Bayer przyznała nagrody w 11. edycji konkursu "Ekologia w Obiektywie" poświęconej "Życiu w lasach". Rok 2011 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów. Temat konkursu okazał się bardzo nośny, co spowodowało nadesłanie rekordowej liczby zgłoszeń: 4500 fotografii. Walka o Grand Prix była w tym roku zacięta. Do ostatniej chwili ważyły się losy dwóch zdjęć w rywalizacji o najwyższe wyróżnienie. Ostatecznie uhonorowano zdjęcie Piotra Płaczkowskiego. Novum w tym roku były także dwie nowo wprowadzone kategorie – makro i 3D.


- Życie w lasach to fascynujący temat dla każdego, komu bliska jest idea zrównoważonego rozwoju. Lasy i ich mieszkańcy stanowią istotną część bioróżnorodnego świata, o który musimy wspólnie dbać. Firma Bayer od lat wspiera działania służące propagowaniu idei zrównoważonego rozwoju, zgodnie z hasłem Science For A Better Life. Cieszę się, że w tym roku do naszego projektu włączyło się tak wiele osób. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział i rekordową ilość nadesłanych prac, a laureatom gratuluję – powiedział dr Dirk Ehle, prezes zarządu Bayer Sp. z o.o.

- Wybór tegorocznej nagrody Grand Prix nie był łatwy. Długo dyskutowaliśmy na temat dwóch fotografii, ale w końcu się udało. "Lis" to naprawdę świetna fotografia – komentuje przewodniczący Jury, znakomity fotoreporter Chris Niedenthal.

Temat tegorocznej edycji konkursu nawiązywał do światowych obchodów Międzynarodowego Roku Lasów. Lasy pokrywają ponad 30 proc. powierzchni lądów, a wśród nich aż 36 proc. to lasy pierwotne. Jest to najbardziej złożony ekosystem lądowy, w którym koegzystują niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Szacuje się, że stanowią one aż 80 procent wszystkich żywych organizmów na ziemi. Lasy dają schronienie aż 300 milionom ludzi na całym świecie, a ponad 1,6 miliarda utrzymuje się z zasobów leśnych. Aż 30 proc. "dobrodziejstwa lasów" jest wykorzystywane do produkcji artykułów drzewnych, a handel produktami leśnymi w 2004 osiągnął oszałamiającą kwotę 327 miliardów dolarów. Należy pamiętać o tym, aby tym bogactwem gospodarować w sposób świadomy i racjonalny.

Reklama

Wernisażowi i ceremonii wręczenia nagród towarzyszyła prezentacja "Tajemnice dżungli amazońskiej" pisarki, podróżniczki i fotografki – Beaty Pawlikowskiej. Prezentowane fotografie autorka wykonała podczas wielu podróży po Amazonii w ciągu minionych 20 lat. Można było na nich zobaczyć między innymi zagrożone gatunki zwierząt, podejrzeć Indian żyjących w doskonałej równowadze z siłami natury. - Prawdziwa mądrość nie polega na tym, żeby podporządkować sobie przyrodę, ale na tym, żeby odnaleźć w niej swoje miejsce.  Trzeba szanować dżungle, puszcze i knieje, które istniały na Ziemi długo przed pojawieniem się ludzi. Puszcza Amazońska, czyli Płuca Ziemi,  wytwarza 20% zasobów tlenu naszej planety. Rocznie wycina się jej obszar równy obszarowi Polski – komentuje Beata Pawlikowska.

Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac w tegorocznym konkursie będzie można oglądać przez cały czerwiec na murach warszawskiego Barbakanu oraz bezterminowo na stronie www.ekologiawobiektywie.pl.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

 • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
 • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
 • forów dyskusyjnych;
 • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
 • codziennego newslettera informacyjnego;
 • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem