Nagrody Epson Art Photo Award 2007/2008 rozdane

Nagrody Epson Art Photo Award 2007/2008 rozdane

Niemal 200 grup studentów fotografii, ponad 1400 uczestników i około 7000 zdjęć: w konkursie Epson Art Photo Award 2007/2008 wzięło udział dwa razy więcej uczestników niż w ubiegłym roku. Imponujący jest nie tylko wzrost, ale również zasięg najbardziej lukratywnego konkursu dla początkujących artystów. W tym roku nagroda dla najlepszego indywidualnego artysty została przyznana Pawłowi Dziemianowi – studentowi Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.


p>17 kwietnia 2008 r., Jury Epson Art Photo Award 2008 ogłosiło zwycięzców trzeciej edycji tego międzynarodowego konkursu. Grupa studentów fotografii z Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa Moholy-Nagy w Budapeszcie zdobyła prestiżową nagrodę Epson Art Photo Award 2007/2008. Po raz pierwszy wśród laureatów znalazł się również Polak – Paweł Dziemian, student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Został on uznany za najlepszego artystę w klasyfikacji indywidualnej. Wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na targach ART COLOGNE 2008 w Niemczech oraz opublikowane w katalogu podsumowującym konkurs. Nagroda Epson Art Photo Award jest ważną częścią programu wspierania młodych talentów sponsorowanego przez Epson Deutschland, który obejmuje także otwartą w lutym 2008 roku galerię „Epson Kunstbetrieb”. 

Nagroda Epson Art Photo Award przyznawana jest przez Epson Deutschland GmbH od 2005 roku. Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla grup studentów fotografii w college’ach, uniwersytetach i innych instytucjach, w których sztuka i fotografia jest ważną częścią programu nauczania. Pula nagród w wysokości  37 500 euro sprawia, że Epson Art Photo Award jest jedną z najcenniejszych finansowo nagród w branży fotograficznej. Konkurs otwiera drzwi do kariery artystycznej młodym, początkującym fotografom. Za przykład może służyć Julian Faulhaber – młody fotograf z grupy, która zdobyła główną nagrodę w 2005 roku. Oprócz nagrody Epson Art Photo Award został on uhonorowany nagrodą Reinhart Wolf Prize przyznawaną przez Bund Freischaffender Fotodesigner (Niemieckie Stowarzyszenie Niezależnych Fotografów). Liczne wystawy, w tym na targach Photokina 2006 i ART COLOGNE 2006, nie tylko zwiększyły jego popularność, ale również cenę jego prac: zdjęcia wschodzącej gwiazdy przekroczyły już cenę 5000 euro. 

Zwycięzcy Epson Art Photo Award
Jury bardzo wysoko oceniło prace nadesłane przez grupę dwunastu studentów z Uniwersytetu Sztuki i Wzornictwa Moholy-Nagy w Budapeszcie. Matè Bartha, Sàri Ember, Lili Èrmezei, Dàniel Halàsz, Viola Kaulics, Alexandra Lázàr, Lilla Liskay, Làszló Nànàsi, Ildikò Pèter, Zoltàn Szmolka, Dorka Taskovics i Sàri Zagyvai pod kierunkiem profesorów Gàbora Ariona Kudàsza i Petera Puklusa stworzyli prace odzwierciedlające ich własne środowisko życia. Zwycięska grupa za pomocą środków fotograficznych zdefiniowała obrazowy język, którego komunikaty wykraczają poza zwykłe samoodniesienie. Spontaniczność i twórcza oryginalność na konsekwentnie wysokim poziomie miały decydujące znaczenie dla przyznania 15 000 euro nagrody grupie z Budapesztu. Jest to pierwszy przypadek w historii konkursu, gdy główną nagrodę wygrała grupa spoza Niemiec. W poprzednich latach zwyciężyły grupy z Politechniki w Dortmundzie (2005) oraz Uniwersytetu Duisburg-Essen (2006).

Prace fotograficzne Pawła Dziemiana z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu zostały docenione za wyjątkową oryginalność. Zwycięzca klasyfikacji indywidualnej w konkursie Epson Art Photo Award 2007/2008 umieszcza ludzi na wszystkich fotografiach, ale nie jako portrety albo rozpoznawalne postaci, lecz funkcjonalne, czasem mocno sformalizowane elementy estetyczne na obrazkowym tle. Prace przywodzą na myśl efekty tworzone za pomocą programu graficznego, polegające na przypadkowej grze kontrastu i jasności. To nietuzinkowe podejście do tworzenia fotografii oraz spójność koncepcji przekonała jury do przyznania artyście nagrody wartej 10 000 euro. Według jury jego prace świadczą o tym, że jest przedstawicielem „nowego romantyzmu” w fotografii, trendu, który pojawił się w sztuce w ubiegłym roku.

Oprócz najlepszej grupy studentów fotografii i najlepszego indywidualnego artysty jury wyróżniło 25 innych prac, na przykład zdjęcie „Shell” szwedzkiej studentki Nory Bencivenno z Uniwersytetu Filmu i Fotografii. Każdej z tych prac przyznano nagrodę w wysokości 500 euro.  Również one reprezentują bieżące trendy w kreatywnej fotografii, takie jak inscenizowane zdjęcia osób w ich własnym środowisku, ślady działalności człowieka w fotografii krajobrazowej oraz spontaniczne ujęcia z pominięciem tradycyjnych kanonów kompozycji.

Nowa edycja konkursu Epson Art Photo Award rozpocznie się wiosną 2008 roku. Aktualne informacje i formularze dla uczestników oraz dodatkowe szczegóły można znaleźć pod adresem www.art-photo-award.com.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem