czytano: 4198 razy
Najczęściej czytane artykuły w 2013 roku

Koniec roku to czas podsumowań. Prezentujemy artykuły, które najbardziej zainteresowały Czytelników w 2013 roku. Wśród nich znalazły się nasze poradniki, bieżące wydarzenia na rynku fotograficznym, testy, ciekawe projekty fotograficzne. A wszystko po to, aby wzniecać iskrę kreatywności i inspirować miłośników fotografii do wyrażenia swoich pomysłów w niepowtarzalny sposób.
Z czasem pojęłam, że inspiracja nie razi niczym piorun, nie jest też nieuchwytnym bytem, który trzeba gonić bez wytchnienia, lecz raczej wsącza się w nas powoli, bezgłośnie i bez ustanku… jeśli tylko jej pozwolić. Codziennie dać jej malutką szansę, by zaczęła płynąć, zachęcić ją odrobiną bezruchu i samotności.
BRENDA UELAND – (1891 – 1985) – amerykańska dziennikarka, pisarka, popularyzatorka sztuki pięknego pisania.
Wydarzenia na rynku fotograficznym
10 najważniejszych zdjęć 2013 roku według tygodnika "TIME"
Fotografia bardziej niż kiedykolwiek stała się dominującym środkiem przekazu informacji ze świata. Niewyobrażalna liczba ponad pół miliarda zdjęć, codziennie publikowanych w Internecie stale rośnie. Jednak mimo to wciąż pozostaje niewiele obrazów, które głęboko zapadają w pamięć.
Tygodnik "TIME" wybrał 10 najważniejszych zdjęć roku 2013. Zapraszamy do galerii wraz z krótką wypowiedzią fotografów.

Przed chwilą poznaliśmy rezultaty World Press Photo 2013, największego i najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej na świecie. W 56. edycji Zdjęcie Roku wykonał Paul Hansen. Przedstawił grupę mężczyzn niosących ciała dwóch dzieci przez ulice Gazy. Jury konkursowe nagrodziło również dwie Polki - Ilonę Szwarc i Annę Bedyńską, które zajęły trzecie miejsca, odpowiednio w kategoriach "People - Observed Portraits Singles" i "Staged Portraits Singles".
Kalendarz Pirelli 2014 wypełniony jest fotografiami Helmuta Newtona, które miały zostać wykorzystane do wydania kalendarza w roku 1986. Niemiecki fotograf na niepublikowanych dotąd zdjęciach ponownie pokazał dominację kobiet, ich monumentalne piękno oraz charakter. "Silne kobiety zawsze mnie podniecały" - powiedział Helmut Newton.
W 1985 roku, brytyjski i włoski oddział Pirelli zleciły wykonanie zdjęć do edycji na rok 1986. Fotograf Bert Stern otrzymał zlecenie od Brytyjczyków, a Helmut Newton od Włochów. Powstało spore zamieszanie, co do wyboru czyje fotografie zostaną opublikowane. Przypadkowo Helmut Newton porzucił zlecenie w trakcie realizacji z powodu problemów osobistych i w roku 1986 w kalendarzu znalazły się zdjęcia Berta Sterna.
21 nagich sportowców dla magazynu "ESPN" – które zdjęcia warto obejrzeć?

W ciągu minionej doby większą część polskich użytkowników Internetu, którzy na co dzień zajmują się głównie swoimi sprawami, coś połączyło. Tym czymś było oglądanie zdjęć rozebranej Agnieszki Radwańskiej oraz prowadzenie dyskusji (często burzliwych) na ich temat. Stosunkowo mało kto jednak zauważył, jaki cel przyświecał tej sesji i że na potrzeby tej samej publikacji powstawały zdjęcia jeszcze dwudziestu innych sportowców. Dlatego też dzisiaj pragniemy zwrócić Waszą uwagę na cały fenomen magazynu "The Body Issue" oraz zdjęcia wszystkich występujących w nim sportowców.

Akty autorstwa Hermana Kulkensa wykonane w 1977 roku przedstawiają 18-letnią studentkę Uniwersytetu Michigan, Madonnę Louise Ciccone. Przyszła królowa muzyki pop za pozowanie do zdjęć otrzymywała 10 dolarów za godzinę sesji.
Niektóre z fotografii w 1980 roku zostały opublikowane w magazynach "Playboy" i "Penthouse", jednak pełen zestaw aktów obecnie należy do amerykańskiego finansisty Jeremy'ego Frommera. Akty trafią na aukcję 9 listopada 2013 roku na guccionecollection.com. Akty Hermana Kulkensa pozwalają nam się cofnąć do estetyki z lat 70. i zobaczyć, jak sposoby przedstawiania kobiet na zdjęciach zmieniły się w ciągu ostatnich lat.
[kn_advert]
Fotografie
Prezentujemy wybór najlepszych fotografii ślubnych wraz z krótkimi sylwetkami ich autorów: Matt Adcock, Ron Antonelli, Jeff Ascough, Dominique Cabrelli, Anna Kalina Ciesielska, Kitty Clark Fritz , Dave Getzchman, Angelica Glass, Rob Greer, Bartosz Jastal, Glen Johnson, Kenny Kim, Emin Kuliyev, Todd Laffler, Siang Loo, Sergio Lopez, David Murray, Jeff Newsom, Alexander Nozdrin, Marco Schwarz, Susan Stripling, Beata Szwabowicz, Miłosz Wozaczyński, Konrad Zagłoba.
Opuszczone domy w lasach opanowane przez dzikie zwierzęta - znakomite zdjęcia Kaia Fagerstroma
Fiński fotograf Kai Fagerstrom zrealizował wyjątkową serię zdjęć, na których uchwycił dzikie zwierzęta zamieszkujące opuszczone domy w lasach Finlandii. Projekt zatytułowany "House in the Woods" to cykl fotografii wykonanych w domach, których właściciele umarli lub je opuścili. Wielokrotnie nagradzany fotograf pokazuje, jak miejsca te są powoli odzyskiwane przez naturę. Zaczęło się od kilku ujęć, a skończyło na książce opublikowanej w języku fińskim, niemieckim i angielskim.
Niezwykłe zjawiska w przyrodzie występują często, jednak, aby je pokazać na zdjęciach po pierwsze trzeba mieć szczęście, aby stać się ich obserwatorem lub uczestnikiem. Po drugie trzeba posiadać wrażliwość i umiejętności fotograficzne, aby zobaczyli je inni.
Tinni to imię psa, który mieszka ze swoim właścicielem, fotografem Torgeir Berge, w lasach Norwegii. Pewnego dnia, gdy spacerowali po lesie, spotkali dzikiego lisa, który otrzymał imię Sniffer. Pies i lis stali się najlepszymi przyjaciółmi.

Rosyjska fotografka Jana Romanowa na przestrzeni dwóch lat wykonała czterdzieści portretów śpiących par, z których każda kobieta znajduje się w innym tygodniu ciąży – jeden portret na każdy tydzień ciąży. Cykl fotografii nosi nazwę "Oczekiwanie". Wszystkie portrety zostały zrobione wcześnie rano w weekendy, kiedy pary spały i nie musiały wstawać do pracy.
Pomysł na projekt powstał, gdy w otoczeniu Jany Romanowej znajomi zaczęli brać śluby, a wkrótce młode żony zaczęły zachodzić w ciążę. Nagle okazało się, że wszystkie koleżanki Jany Romanowej są w ciąży, i rozmowy toczą się wyłącznie wokół wyprawki dla dziecka oraz dolegliwości, które mogą pojawić się w trakcie ciąży. To było dla mnie wyzwanie, żeby się do tego przyzwyczaić - mówi artystka. Zawsze staram się rozwiązać moje problemy poprzez fotografię, więc postanowiłam zrobić projekt o ciąży - dodaje.

Prace szwedzkiego fotografa i grafika komputerowego Erika Johanssona to prawdziwy majstersztyk. Mistrz manipulacji dzięki wielkiej kreatywności oraz umiejętnościom zdobytym na studiach z inżynierii komputerowej tworzy fantastyczne fotografie. "Wszystkiego nauczyłem się metodą prób i błędów, powtarzałem czynności tak długo, aż uzyskałem pożądany efekt" - mówi artysta.
Melanie Pace odtwarza ślubne zdjęcia po śmierci jednego z małżonków

Oliwia straciła swoją matkę Ali, gdy miała zaledwie rok. Ben, ojciec dziewczynki, po dwóch latach żałoby postanowił wrócić do domu, gdzie cała rodzina mieszkała razem i wykonać serię pamiątkowych fotografii, które są odzwierciedleniem ślubnych zdjęć Bena i Ali. Autorem zdjęć jest szwagierka Bena, Melanie Pace.
Poradniki
Nie trzeba być miłośnikiem astronomii, żeby podziwiać rozgwieżdżone niebo. Nie trzeba być też astrofotografem, aby wykonywać naprawdę piękne zdjęcia nocnych gwieździstych pejzaży. Wszystko, czego potrzebujemy, to podstawowy sprzęt i równie podstawowa wiedza. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem fotografowania nocnego nieba – przekonajcie się sami, jakie to proste.
Poradnik: Łatwe fotografowanie ubrań na potrzeby aukcji internetowych

Obecnie przez Internet można kupić niemal wszystko, począwszy od butów, a skończywszy na samochodach. Takie zakupy zazwyczaj są tańsze niż dokonywane w tradycyjnych sklepach, ale mają jeden mankament: kupujący nie może wziąć do ręki tego, co kupuje. Dysponuje on tylko zdjęciem przedmiotu i na jego podstawie musi ocenić, czy chce zakupić daną rzecz czy nie. Wśród artykułów sprzedawanych w sieci często znajdują się ubrania. Jeśli sprzedajecie odzież na portalach aukcyjnych, to zapewne chcielibyście też wiedzieć jak należy ją fotografować, aby sprzedawała się jeszcze lepiej.
Sprzęt
Canon EOS 6D to przedstawiciel nowego segmentu na rynku, do którego należą obecnie jedynie dwa produkty. Propozycję Nikona mieliśmy już przyjemność testować - jak zatem poradzi sobie jego bezpośredni konkurent, będący pierwszą tańszą pełną klatką w ofercie firmy?
Canon G15 - test aparatu kompaktowego
Kanciasty kształt obudowy stał się już wyróżnikiem serii G, chociaż odbiega wzornictwem od najnowszych trendów. Wystarczy zresztą wziąć aparat do ręki, aby wzbudził zainteresowanie. Masywna, upstrzona wieloma pokrętłami i przyciskami obudowa robi spore wrażenie. Od razu widać, że dla jego twórców liczyła się jakość zdjęć, a nie modny wygląd obudowy. Co dobrze wróży, ponieważ opisywana linia aparatów od lat stanowi rodzinę topowych modeli kompaktów firmy Canon. Zapraszamy do zapoznania się z testem najnowszego jej członka - Canona PowerShot G15.
Jak i czym różni się Nikon D7100 od trochę starszego D7000? Porównujemy specyfikacje obydwu lustrzanek, by ułatwić Ci ewentualną decyzję o zakupie. Na pierwszy rzut oka sytuacja wygląda świetnie - Nikon wziął to, co najlepsze z D7000 i dodał nowości w najbardziej odpowiednich miejscach.
Olympus OM-D E-M1 – test bezlusterkowca
Premiera aparatu Olympus OM-D E-M1 była niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych mijającego roku. Następca bardzo udanego modelu OM-D E-M5 miał być nie tylko ulepszoną wersją swojego poprzednika, ale też reklamowany był jako swoisty pomost łączący bezlusterkowce z lustrzankami. Sam producent w materiałach prasowych przedstawiał go jako coś w rodzaju fotograficznego cudu świata. Czy udało się spełnić te obietnice? Dzięki uprzejmości rodzimego oddziału firmy Olympus mieliśmy okazję się o tym przekonać. Oto przed Wami długo oczekiwany test tego aparatu. Miłej lektury!
Panasonic DMC-FZ72 – test aparatu kompaktowego typu superzoom
Aparaty o imponująco dużych zakresach ogniskowych mają swoje liczne grono wielbicieli i stanowią ważny element oferty producentów sprzętu foto/wideo zarówno z praktycznego, jak i z wizerunkowego punktu widzenia. Nic więc dziwnego, że ci ostatni lubią się ścigać w podawaniu informacji na temat osiąganych przez ich konstrukcje wartości parametru zoom. A na chwilę obecną bezapelacyjny rekord w tej dziedzinie dzierży nowiutki aparat firmy Panasonic, model Lumix DMC-FZ72, którego test mamy przyjemność Wam tutaj przedstawić.
Z humorem...
W Internecie i literaturze fotograficznej znaleźć można setki, jeśli nie tysiące bardzo wyrafinowanych sztuczek mających zapewnić fotografom znakomite zdjęcia. Okazuje się jednak, że najciemniej jest zawsze pod latarnią, a wykonujący zdjęcia niepokojąco często polegają na najbardziej podstawowych kwestiach. Dlatego właśnie zamieszczamy tu dla Was zestaw prawie pięćdziesięciu najbardziej skutecznych porad, jakie można sobie wyobrazić, podanych tak zwięźle, jak to tylko możliwe. Zapraszamy – czytajcie i przestrzegajcie, a na pewno nie pożałujecie.
www.swiatobrazu.pl