Najczęściej popełniane błędy przy fotografowaniu wnętrz

Najczęściej popełniane błędy przy fotografowaniu wnętrz

Interesujące wnętrza mogą być niewyczerpanym źródłem fotograficznych inspiracji. Możemy w nich poszukiwać różnych rzeczy: eleganckiego piękna klasycznej architektury, ciekawych zbliżeń czy też tworzonych z rozmachem ujęć o bardzo szerokim polu widzenia. Wnętrze może być tematem samym w sobie (i najczęściej tak właśnie jest), ale może być też zaledwie jednym z elementów kompozycji – tłem dla znajdujących się w nim przedmiotów lub ludzi bądź stanowić pierwszy plan w zdjęciach o budowie wieloplanowej, przedstawiających wnętrze i to, co poza nim.


Przechylanie aparatu na boki - błąd ten występuje przede wszystkim podczas fotografowania z ręki, a najbardziej rażący jest wówczas, gdy korzystamy z obiektywów szerokokątnych. W odróżnieniu od wychylania aparatu w górę, lekki przechył w bok prawie zawsze prowadzi do niezbyt dobrych rezultatów, zwłaszcza w przypadku wnętrz wysokich z dominującymi liniami pionowymi. Te bowiem po przekrzywieniu prezentują się wyjątkowo mało estetycznie. Przechylanie aparatu na boki to objaw fotograficznego niechlujstwa, podobnie jak wystające zza jednej z krawędzi kadru krzaki w fotografii pejzażowej. Należy unikać tego błędu, a jeżeli już będzie miał on miejsce, to powinniśmy skorygować fotografię w programie graficznym.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem