Najczęściej zadawane pytania: Dlaczego moje zdjęcia mają blade kolory i nie są kontrastowe?

Najczęściej zadawane pytania: Dlaczego moje zdjęcia mają blade kolory i nie są kontrastowe?

Dziś w rubryce "Najczęściej zadawane pytania" odpowiemy na często zadawane nam podczas szkoleń pytanie – "dlaczego moje zdjęcia mają blade kolory i nie są kontrastowe?". Odpowiedzi na nie może być kilka.

Dziś w rubryce "Najczęściej zadawane pytania" odpowiemy na jedno z nich - dlaczego moje zdjęcia mają blade kolory i nie są kontrastowe? Najczęściej spotykaną przyczyną braku kontrastu – skutkiem którego na zdjęciach widzimy też tzw. wyprane kolory – jest obiektyw. Ściślej rzecz biorąc – jego soczewki. Nie wszystkie bowiem konstrukcje dobrze sobie radzą z opanowaniem odblasków. Zwykle mamy z nimi do czynienia, fotografując pod słońce. Pojawia się wtedy nagły i znaczny spadek kontrastu i nasycenia barw. Problemu tego nie jesteśmy w stanie uniknąć, gdy silne źródło światła (np. słońce) znajdzie się w kadrze. Częściej jednak zamieszanie wprowadza to samo zjawisko, jednak pojawiające się, gdy źródło światła nie znajduje się bezpośrednio w kadrze. Może zachodzić ono w różnym stopniu w zależności od kąta padania światła i od rodzaju zastosowanych w optyce powłok antyrefleksyjnych. W kiepskich konstrukcjach może się okazać, że nawet gdy słońce pada na soczewki pod kątem zbliżonym do 90 stopni, wystąpią niepożądane odblaski. Jedyną radą jest bezwzględne stosowanie osłony przeciwsłonecznej. W większości przypadków potrafi ona skutecznie wyeliminować problem.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem