Najczęściej zadawane pytania: Jak radzić sobie z szumami na wysokich czułościach?

Najczęściej zadawane pytania: Jak radzić sobie z szumami na wysokich czułościach?

Szum dla wielu fotoamatorów to podstawowe wyzwanie. Często od jego poziomu uzależniamy wybór konkretnego modelu aparatu. Jak walczyć z wszechobecnym szumem?
Szum i ekspozycja


Aparaty cyfrowe umożliwiają zrobienie jednej rzeczy, która znakomicie wpływa na wygodę fotografowania, a na której wykonanie nie pozwalały aparaty analogowe. Mowa o zmianie czułości. Nigdy dotąd fotografowie nie mieli takiej swobody w doborze tego ważnego parametru, choć jej namiastkę oferowały aparaty średnioformatowe z wymiennymi tyłami i aparaty wielkoformatowe (w których na jednym arkuszu materiału światłoczułego uzyskać można było jedną ekspozycję). Co więcej, postęp techniczny umożliwił konstruowanie aparatów, które udostępniają czułości nawet rzędu 6400 ISO i więcej. Pojawił się równocześnie problem występujących przy takich wartościach szumów. Tak jak kilka lat wcześniej producenci toczyli ze sobą walkę o upakowanie większej ilości pikseli na matrycy, tak teraz rozpoczął się bój o niższy poziom szumów. Rezultat? Współczesne aparaty nawet na bardzo wysokich czułościach umożliwiają rejestrację obrazu o wysokiej jakości. Wciąż jednak szum może dać się we znaki, nawet w tych supernowoczesnych aparatach. Jak więc z nim walczyć?


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem