27 maja 2011, 14:51
Autor: Dawid Petka
czytano: 23294 razy

Najczęściej zadawane pytania: w jakim trybie pracy aparatu najlepiej fotografować?

Najczęściej zadawane pytania: w jakim trybie pracy aparatu najlepiej fotografować?

Podczas warsztatów wielu użytkowników pracuje wyłącznie w trybie manualnym. Na pytanie dlaczego, odpowiadają po prostu – "bo to jest profesjonalne". Tymczasem nie ma nic bardziej mylnego.


Współczesne aparaty posiadają również trzy inne tryby pracy – preselekcję przysłony, preselekcję czasu i automatykę programową. Pracując w trybie manualnym, wykonujemy dokładnie tę samą czynność, którą wykonuje za nas aparat w jednym z tych trybów. Załóżmy, że chcemy zrobić zdjęcia z przysłoną f/2,8. Pracując w trybie manualnym, musimy doprowadzić do zgrania się wskaźnika na tzw. drabince ekspozycji z oznaczeniem zerowym. Wykorzystujemy pomiar np. matrycowy, jednak na zdjęciu jest dużo ciemnych obszarów i chcemy celowo lekko niedoświetlić – ustawiamy więc wskaźnik ekspozycji na -1 EV. W przypadku, gdy ustawienia radykalnie się zmienią, musimy manipulować czasem otwarcia migawki. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie szybko, możemy nie zdążyć z tym procesem. Tymczasem, przy fotografowaniu w trybie preselekcji przysłony odpada nam konieczność manipulowania pokrętłem czasu – aparat sam dobierze odpowiedni do zadanej przysłony. "No tak, ale wtedy nie mamy kontroli nad ekspozycją – aparat robi przecież, co chce" – pomyśli wielu z  Was. Okazuje się jednak, że wciąż to my rządzimy – wystarczy skorzystać z tzw. korekty ekspozycji, dzięki której wprowadzimy żądaną wartość niedoświetlenia lub prześwietlenia. W opisywanym wyżej wypadku wystarczy ustawić ją na -1EV. Gdy warunki ulegną szybkiej zmianie, aparat natychmiastowo wprowadzi odpowiednie korekty, a my zyskamy przez to możliwość otrzymania zdjęcia.

 

najczęściej zadawane pytania tryby pracy aparatu w jakim trybie pracy aparatu najlepiej fotografować


Preselekcja przysłony (oznaczana jako A – od Aperture lub Av – od Aperture Value) jest najczęściej wykorzystywanym trybem pracy aparatu, jednak istnieje także preselekcja czasu (oznaczana jako S – Shutter lub – Tv Time Value). Korzystamy z niej, gdy zależy nam na uzyskaniu konkretnego czasu otwarcia migawki – np. w celu rozmycia ruchu. Oprócz tego do dyspozycji mamy również tryb automatyki programowej (oznaczonej jako P – Program), w którym aparat sam dobiera zarówno przysłonę, jak i czas. Tryb ten daje nam najmniejszą kontrolę nad parametrami ekspozycji. W pracy z tymi trybami przydatna jest blokada ekspozycji – dzięki niej ustalimy określone parametry, które przy zmianie kadru nie ulegną modyfikacji. Oznaczona ona jest najczęściej AEL (Auto Exposure Lock) i przeważnie występuje w postaci niezależnego przycisku na obudowie aparatu.

 

najczęściej zadawane pytania tryby pracy aparatu w jakim trybie pracy aparatu najlepiej fotografować

Nocne zdjęcia często trzeba wykonywać w trybie manualnym. W przypadku powyższym automatyka aparatu niezbyt dobrze radziła sobie z oszacowaniem właściwego czasu migawki. W takich wypadkach należy dokonać oceny ekspozycji "na oko" lub za pomocą zewnętrznego światłomierza. Fot. Dawid Petka


Kiedy natomiast należy używać trybu ręcznego (M)?. W sytuacjach, w których mamy do dyspozycji stałe, niezmienne światło – np. w fotografii studyjnej. Tam nie liczy się szybkość, możemy więc starannie sterować parametrami ekspozycji. Również w fotografii sportowej można korzystać z trybu M – np. w sportach halowych (hokej, koszykówka) mamy do dyspozycji mniej więcej stałe natężenie światła. Pojawienie się w kadrze dużej liczby zawodników (zwłaszcza ubranych ciemno lub jasno) może wprowadzać w błąd system pomiarowy naszego aparatu. Praca w trybie M eliminuje ten problem. Ostatnim, najczęściej stosowanym użyciem trybu M, jest fotografia nocna – aparaty niezbyt dobrze radzą sobie z pomiarem w takich warunkach, konieczne jest więc często ustawianie czasu otwarcia migawki metodą prób i błędów.www.swiatobrazu.pl