Najczęściej zadawane pytania: w jakim trybie pracy aparatu najlepiej fotografować?

Najczęściej zadawane pytania: w jakim trybie pracy aparatu najlepiej fotografować?

Podczas warsztatów wielu użytkowników pracuje wyłącznie w trybie manualnym. Na pytanie dlaczego, odpowiadają po prostu – "bo to jest profesjonalne". Tymczasem nie ma nic bardziej mylnego.Współczesne aparaty posiadają również trzy inne tryby pracy – preselekcję przysłony, preselekcję czasu i automatykę programową. Pracując w trybie manualnym, wykonujemy dokładnie tę samą czynność, którą wykonuje za nas aparat w jednym z tych trybów. Załóżmy, że chcemy zrobić zdjęcia z przysłoną f/2,8. Pracując w trybie manualnym, musimy doprowadzić do zgrania się wskaźnika na tzw. drabince ekspozycji z oznaczeniem zerowym. Wykorzystujemy pomiar np. matrycowy, jednak na zdjęciu jest dużo ciemnych obszarów i chcemy celowo lekko niedoświetlić – ustawiamy więc wskaźnik ekspozycji na -1 EV. W przypadku, gdy ustawienia radykalnie się zmienią, musimy manipulować czasem otwarcia migawki. Jeśli chcemy zrobić zdjęcie szybko, możemy nie zdążyć z tym procesem. Tymczasem, przy fotografowaniu w trybie preselekcji przysłony odpada nam konieczność manipulowania pokrętłem czasu – aparat sam dobierze odpowiedni do zadanej przysłony. "No tak, ale wtedy nie mamy kontroli nad ekspozycją – aparat robi przecież, co chce" – pomyśli wielu z  Was. Okazuje się jednak, że wciąż to my rządzimy – wystarczy skorzystać z tzw. korekty ekspozycji, dzięki której wprowadzimy żądaną wartość niedoświetlenia lub prześwietlenia. W opisywanym wyżej wypadku wystarczy ustawić ją na -1EV. Gdy warunki ulegną szybkiej zmianie, aparat natychmiastowo wprowadzi odpowiednie korekty, a my zyskamy przez to możliwość otrzymania zdjęcia.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem