19 listopada 2020, 16:32
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2289 razy

Najstarszy aparat świata dostępny na aukcji

Najstarszy aparat świata dostępny na aukcji

Do sprzedaży trafił prawdopodobnie jeden z najstarszych aparatów, jaki kiedykolwiek został dotychczas wystawiony na aukcji - Wykonano go z drewna, mosiądzu i szkła około 1840 roku. Jego cena ma wynieść między 250 000 a 350 000 złotych.

Poznaj prawdopodobnie najstarszy aparat na świecie

Sprzedawany aparat to niezwykle prosta, wręcz pierwotna konstrukcja, poprzedzająca współczesne aparaty. Skrzynka została wykonana z litego, grubego mahoniu, a przedni i tylny panel połączony jest z całością mosiężnymi kołkami. Za obiektyw służy centralny otwór z mosiężną rurką, na końcu której znajduje się pojedyncza, wypukła soczewka. Tył aparatu tworzą pojedyncze drzwi utrzymywane na miejscu za pomocą pętli ze stalowego drutu i klina. Stąd właśnie pochodzi jego potoczna nazwa "pułapka na myszy".
 
najstarszy aparat na świecie
 
fot. Dom aukcyjny Flints
 
Aby wykonywać za pomocą tego aparatu zdjęcia, należało to tylnych drzwi przymocować kartkę uwrażliwioną na światło. Zgodnie z tym co przytaczane jest w dokumentacji aparatu, Roger Watson pełniący rolę kustosza w Fox Talbot Museum od razu zauważył, że rozmiar, surowość wykonania i oczywiste oznaki wieku wskazują, że był to wczesny aparat eksperymentalny. 
 
"Pod koniec 1839 roku producenci instrumentów optycznych w Anglii, Francji i USA wykonywali doskonale wykończone oraz dobrze wykonane aparaty, które miały charakter eksperymentalny. We wczesnych latach istnienia fotografii eksperymentatorzy tworzyli własne instrumenty i były to zazwyczaj przerobione camera obscura lub proste pudełka z prostym obiektywem. Najbardziej znanymi przykładami wczesnych aparatów eksperymentalnych typu <<pułapka na myszy>> były używane przez Williama Henry’ego Foxa Talbota w latach 1835-1840 w jego eksperymentach z rysunkiem fotogenicznym" tłumaczy Roger Watson.
 
najstarszy aparat na świecie
fot. Dom aukcyjny Flints
 
najstarszy aparat na świecie
 
fot. Dom aukcyjny Flints
 
najstarszy aparat na świecie
fot. Dom aukcyjny Flints
 
najstarszy aparat na świecie
 
fot. Dom aukcyjny Flints
 
najstarszy aparat na świecie
 
fot. Dom aukcyjny Flints
 
 
 
Henry Fox Talbot to jedna z ikon początków fotografii. Był angielskim naukowcem, wynalazcą i pionierem fotografii żyjącym w latach 1800-1877. Przypisuje mu się wynalezienie procesu tworzenia stosunkowo szybkich i trwałych fotografii. Choć jego wynalazek był równie przełomowy musiał ustąpić pierwszeństwa dagerotypii. 
 
Jednocześnie Roger Watson zwraca uwagę, iż nie ma powodu, aby sądzić, że ten konkretny przykład aparatu eksperymentalnego należał do Talbota. To tylko jeden z podobnych do użytkowanych przez niego instrumentów. 
 
Jako że tego typu aparaty mają prymitywną budowę, są małe i wykonane z materiałów, które mogą nie wytrzymywać próby czasu, nic dziwnego, że trudno jest znaleźć przykłady konstrukcji z tamtego okresu. Prezentowany aparat daje więc rzadką możliwość do obcowania z fotograficzną techniką u samego źródła. 


www.swiatobrazu.pl