11 lipca 2018, 10:20
Autor: Alicja Caban
czytano: 7599 razy

Poznaj najważniejsze konkursy fotograficzne świata: International Photography Awards

Poznaj najważniejsze konkursy fotograficzne świata: International Photography Awards

Konkurs fotograficzny International Photography Awards jest skierowany niemalże do wszystkich fotografów. Spośród kilkudziesięciu kategorii każdy znajdzie coś dla siebie. IPA kandydatów walczących o tytuł Fotografa Roku kusi również nagrodami.

 

 

Konkurs fotograficzny International Photography Awards

Misją International Photography Awards jest nagradzanie najlepszych fotografów na świecie, odkrywanie nowych wschodzących talentów oraz promowanie samej fotografii. Konkurs jest adresowany zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. 

Profesjonalni fotografowie mogą ubiegać się o tytuł Fotografa Roku w 9 kategoriach: Fotografia reklamowa, Architektura, Książka fotograficzna, Pogłębiona perspektywa (w tej kategorii fotografowie proszeni są o nadsyłanie zdjęć i tekstów opowiadających historię), Publikacja, Wydarzenia, Fotografia artystyczna, Obraz ruchomy, Natura, Ludzie, Specjalna i Fotografia sportowa. Fotoamatorzy mogą wystartować w takich samych kategoria, z tym że Książka fotograficzna może być wydana samodzielnie. Każda z powyższych kategorii zawiera w sobie jeszcze podkategorie, szczegółowo opisane na stronie internetowej. Na przykład kategoria Ludzie dzieli się na: Dzieci, Kulturę, Rodzinę, Styl życia, Portret, Autoportret, Ślub i Inne. W każdej podkategorii przyznawane jest pierwsze, drugie i trzecie miejsce, a tytuł Fotografa Roku w danej grupie zdobywa autor najlepszych zdjęć ze wszystkich wyróżnionych prac. Kategorią wyróżniającą konkurs jest wideo, która przeznaczona jest dla twórców wideo. Tu nie ma tematycznych wymogów, zgłaszany film lub slideshow nie może trwać tylko dłużej niż 5 minut.

International Photography Awards ma charakter globalny. Aby wziąć udział w tym konkursie fotograficznym należy poprzez stronę internetową IPA lub drogą mailową przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz wybrane autorskie zdjęcia. W każdej kategorii można wysłać jedną fotografię lub serię zdjęć, od 2 do 5, stanowiących spójną całość pod względem tematycznym i stylistycznym. Dokładny cennik opłat za przesłane zdjęcia znajduje się również na stronie internetowej

Wszyscy finaliści, czyli zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują tytuł Fotografa Roku w swojej grupie, na przykład Advertising Photographer of the Year, oraz zaproszenia na Lucie Awards Ceremony, gdzie zostaną ogłoszeni główni laureaci konkursu, którym zostaną wręczone nagrody. Największym wyróżnieniem jest tytuł Fotografa Roku, czyli International Photographer of the Year. Zdobywca tytułu, wybierany spośród wszystkich profesjonalnych fotografów finalistów, oprócz statuetki Lucie otrzyma 10 000 dolarów. Osoby nominowane w kategoriach innych niż zawodowa i studencka mogą ubiegać się o tytuł Odkrycie Roku – Discovery of the Year oraz nagrodę w wysokości 5 000 dolarów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii, którzy są profesjonalistami, otrzymają nagrodę w postaci 1000 dolarów. Fotoamatorzy, którzy otrzymają tytuł fotografa roku w poszczególnych kategoriach mogą liczyć na nagrodę w postaci wypłaty 500 dolarów. 

Wszystkie nagrodzone prace będą później promowane przez IPA Annual oraz Lucie Foundation. Najlepszych 45 zdjęć wybranych przez specjalnie zaproszonych kuratorów zostanie zaprezentowanych na ekskluzywnej wystawie w Los Angeles oraz na festiwalach fotograficznych na całym świecie. Zwycięskie prace będą również opublikowane w Lucie Magazine. Oprócz tych nagród Lucie Foundation wręcza jeszcze we własnym zakresie wiele innych wyróżnień, nie tylko zasłużonym fotografom, ale również wydawcom, fotoedytorom, galeriom, kuratorom i organizacjom fotograficznym.

Jeżeli chcesz zgłosić swój udział w konkursie fotograficznym IPA, to warto się pospieszyć - zgłoszenia będą przyjmowane tylko do 31 sierpnia.

Poniżej możecie zobaczyć zwycięzców z 2017 roku w poszczególnych kategoriach konkursowych dla profesjonalistów. Wszystkie wyróżnione prace znajdziecie w galerii IPA.

Advertising Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Alex Telfer

Nature Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Aviad Bar-Ness

People Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Bart Heynen

Special Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Ellen Jantzen

Sports Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Geoff Coombs

Deeper Perspective Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Giles Clarke

Fine Art Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Gilles Pouchele

Book Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Lauren Greenfield

Event Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Mona Sartoveh

Editorial Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Paula Bronstein

Architecture Photographer Of the Year

konkurs fotograficzny

Fot. Steffen Schraegle

[kn_advert]

Więcej szczegółowych informacji możecie znaleźć na stronie konkursu: www.photoawards.comwww.swiatobrazu.pl