12 października 2020, 00:01
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2034 razy

NASA przekształca zdjęcia kosmosu w muzykę

NASA przekształca zdjęcia kosmosu w muzykę

NASA zaprezentowała nowy projekt, który pozwala zmienić zdjęcia kosmosu w dźwięki - Dzięki sonifikacji obrazy uzyskiwane za pomocą teleskopów zamieniane są w muzykę - posłuchajmy zatem, jak brzmi wszechświat.

NASA tworzy kosmiczną muzykę na podstawie astrofotografii

Ten kreatywny i interesujący projekt realizowany jest przez naukowców z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra należącego do NASA. Teleskopy kosmiczne pozwalają dowiedzieć się, jak wygląda centrum naszej galaktyki w różnych pasmach fali świetlnej, a przekładając cyfrowe dane (zapisane w postaci zer i jedynek) przechwycone przez aparaturę badawczą na obrazy, możliwe jest stworzenie wizualnych reprezentacji tych danych. 
 
Jednakże naukowcy postanowili poruszyć także inne zmysły - np. słuch. Posłużyli się w tym celu procesem sonifikacji, czyli przetłumaczeniem danych na dźwięk. Rozpoczynając od lewej strony obrazu i przesuwając się w prawo, system sonifikacji NASA odczytuje pionowe rzędy pikseli i tworzy dźwięki, które reprezentują pozycję i jasność zapisanych na obrazie obiektów. 
 
"Światło obiektów znajdujących się w górnej części obrazu jest słyszalne jako wyższe tony, podczas gdy intensywność światła kontroluje gęstość" tłumaczą naukowcy z NASA w odniesieniu do zdjęcia Drogi Mlecznej i uzyskanej na jego podstawie muzyki. Efekt pracy naukowców możesz poznać poniżej.

Jeżeli chcesz możesz samodzielnie spróbować przetłumaczyć swoje fotografie na muzykę. Pomoże Ci w tym program Photosounder dostępny do pobrania tutaj


www.swiatobrazu.pl