29 lipca 2020, 09:02
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1777 razy

Satelity SpaceX zepsuły astrofotografowi zdjęcia komety NEOWISE

Satelity SpaceX zepsuły astrofotografowi zdjęcia komety NEOWISE

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, iż coraz większe zanieczyszczenie nocnego nieba światłem spowodowane pojawianiem się na orbicie coraz większej liczby satelitów będzie zmorą astrofotografów - Na przykładzie wykonanych przez Daniela Lópeza zdjęć - a raczej próby ich wykonania widać, że sytuacja staje się coraz gorsza. Głównym winowajcą są satelity Starlink wysyłane w przestrzeń kosmiczną przez firmę SpaceX.

Fotograf Daniel López pragnął uwiecznić kometę C/2020 F3 (NEOWISE), która króluje na nocnym niebie w tegorocznym lipcu. Wycelował więc w niebo teleobiektyw o ogniskowej 200 mm podłączony do astrofotograficznego bezlusterkowca Canon Ra z zamiarem wykonania serii 30-sekundowych ekspozycji. Chciał dzięki temu uzyskać bardziej szczegółowy obraz komety.
 
Pechowo seria satelitów Starlink wciąż przelatywała przed jego obiektywem. Na niemal 20 zdjęciach pojawiły się ślady tych obiektów, a fotograf wykorzystał 17 z nich, aby stworzyć multiekspozycję, ukazującą zakłócenia spowodowane aparaturą SpaceX. 
 
W tym roku SpaceX zadeklarowała, że zamierza wdrożyć plan, który zmniejszy kłopotliwość ich satelitów. Ma to nastąpić poprzez zmianę położenia paneli słonecznych i stosowanie osłon antyrefleksyjnych w kolejnych satelitach. Na orbicie okołoziemskiej ma się docelowo znaleźć tysiące takich instrumentów, stąd problem jest dosyć duży. 

Satelity Starlink utrudniają wykonywanie zdjęć komety C/2020 F3 (NEOWISE)

C/2020 F3 (NEOWISE)

fot. Daniel López

 www.swiatobrazu.pl