NEXt generation - aparat kompaktowy z wymienną optyką

NEXt generation - aparat kompaktowy z wymienną optyką

Aparat idealny to taki, który mamy zawsze przy sobie. Z takim hasłem spotykam się bardzo często - powtarza go wielu znanych i cenionych fotografów. Jednak nie oszukujmy się - nie ma takiego aparatu, który spełniłby wszystkie nasze wymagania odnośnie jakości obrazu, wymiennej optyki oraz masy i gabarytów. Ale czy na pewno? Może jednak bardziej właściwe jest stwierdzenie, że takiego aparatu jeszcze nie ma? Czy doczekamy się na aparat kompaktowy z wymienną optyką, który pozwoli zapomnieć o lustrzance?


Lustrzanki są na ogół duże, ciężkie i skomplikowane. Ten stereotyp istnieje od dawna i pomimo tego, że nie mogę się całkowicie z nim zgodzić to jednak przyznam, że ma w sobie ziarno prawdy. Przychodzi taki moment kiedy pakując swój plecak fotograficzny każdy z nas ma ochotę rzucić ten cały balast w kąt i zabrać ze sobą mały aparat kompaktowy z wymienną optyką – taki swoisty NEXt generation. Jeszcze do niedawna jedynym wyjściem z sytuacji było kupno cyfrowego aparatu kompaktowego, ale nawet najlepszy kompakt nie daje nam tego co lustrzanka.

Z całą pewnością wiele osób krzyknie: a co z dalmierzami? Ano nic – były, są i będą tkwić gdzieś na uboczu. Jedyną marką, która je w tej chwili oferuje w wersji cyfrowej jest Leica. Przy całym szacunku do firmy i jej osiągnięć uważam, że nie jest w stanie wyjść poza swoją, wypracowaną latami niszę i nie znajdzie masowego odbiorcy. Można też zapytać czy taki ruch wyszedłby Leice na dobre.

Podział na lustrzanki, dalmierze i kompakty trwał sztywno od wielu lat i ustabilizował się jeszcze w czasach gdy królowały negatywy i slajdy. Rozwój cyfrowego obrazowania nie zmienił tutaj niczego. Brakowało czegoś, co jest jednocześnie kompaktowe, potrafi zapewnić wysoką jakość obrazu i nie kosztuje fortuny. Przez kilka ładnych lat producenci wydawali się nie zauważać coraz większej luki na rynku, która aż krzyczała aby ją czymś wypełnić. Stan ten trwał do roku 2008 kiedy to pojawił się Panasonic G1 (czytaj: Test: Panasonic LUMIX DMC-G1). Był to pierwszy aparat w systemie m4/3 (Micro Four Thirds), który nie posiadał lustrzankowej mechaniki, a producent podkreślał, że nie jest to aparat kompaktowy ale zupełnie nowy rodzaj kamer fotograficznych.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem