20 maja 2015, 19:41
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 10837 razy

Nie wszystkie ujęcia są bezpieczne dla niemowląt

Nie wszystkie ujęcia są bezpieczne dla niemowląt

Większość osób zapytana o zdjęcia niemowląt, wskaże na kolorowe i ładne fotografie słodziutkich bobasków Anne Geddes, poubieranych w urocze czapeczki, spoczywające na płatkach kwiatów, w kielichach kwiatowych, na mięciutkiej pościeli, w doniczkach czy innych przedmiotach, w których pojawienie się maluszka jest dość nieoczekiwane. Są bardzo urocze, ale czy modele są bezpieczni? Niektórzy fotografowie widząc takie zdjęcia myślą, że mogą je bez problemu odtworzyć. Niestety - nie będąc odpowiednio przeszkolonym, nie znając zasad bezpieczeństwa mogą narazić zdrowie niemowląt.

Victoria Mackenzie, szkocka fotograf i właścicielka studia fotograficznego Tiny Feet podzieliła się praktyczną wiedzą z zachowania prawidłowych technik i procedur bezpieczeństwa podczas wykonywania bajkowych ujęć niemowląt. Mackenzie, która przeszła kilka szkoleń z położnymi dotyczącymi motoryki niemowląt przekonuje: "Kreatywne i artystyczne fotografie noworodków powinny być tworzone wyłącznie z pomocą programów graficznych, dzięki którym osiągamy efekt Anne Geddes".
 
Podczas każdej sesji musi być obecny asystent i rodzic, którzy są w stanie trzymać dziecko, dokładnie wiedząc w jaki sposób. "Sami rodzice często nie wiedzą jaka pozycja może zaszkodzić dziecku, nie są świadomi ryzyka i zagrożenia, jakie niesie niebezpieczne zachowanie fotografa. Bez odpowiedniego szkolenia bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której dziecko może zostać poważnie poszkodowane" – dodaje Mackenzie.
 
[kn_advert]
 
Popyt na tego rodzaju sesje fotograficzne rośnie, dlatego też warto zdobyć odpowiednią wiedzę z zakresu pracy z niemowlętami. Niezbędna będzie również inwestycja w odpowiedni sprzęt oraz zapewnienie komfortowych warunków dla maluchów i ich rodziców w studio. Bezpieczeństwo dziecka zawsze musi być priorytetem.
 
"Rodzice widzą niesamowite zdjęcia w Internecie i proszą o podobne realizacje, nie mając pojęcia jak są tworzone. W pierwszym okresie życia dziecka rodzice często bywają wyczerpani, dlatego też cała odpowiedzialność za nie podczas sesji powinna spoczywać na fotografie i asystencie, którzy bezpiecznie i sprawnie zrealizują zlecenie" – przekonuje Victoria Mackenzie.
 
Fot. Victoria Mackenzie
 
 
 
 
Fot. Lorraine Jardim
 
Fot. Lorraine Jardim
 
Fot. Lorraine Jardim
 
Fot. Maxine Sarah


www.swiatobrazu.pl