27 sierpnia 2012, 21:46
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 2698 razy

Nie żyje Martine Franck, długoletnia członkini Magnum Photos

Nie żyje Martine Franck, długoletnia członkini Magnum Photos

Martine Franck była nie tylko utalentowaną artystką, ale również niezwykle aktywnym działaczem agencji Magnum Photos. Członkowie legendarnego stworzyszenia wspominają ją jako osobę wyjątkowo mądrą, inteligentną i dowcipną. Prywatnie Franck była żoną Henri'ego Cartier-Bresson'a i prezesem fundacji noszącej jego imię.

Martine Franck urodziła się w Belgii w 1938 roku. Karierę fotograficzną zaczęła jeszcze jako młoda kobieta, często wykorzystując aparat jako wymówkę. Gdy była zaproszona na przyjęcie - oficjalne lub nie - miała urządzenie przy sobie. Jak sama przyznała w wywiadzie dla The Wall Street Journal: "Dawało mi to faktyczną potrzebę przebywania tam, czułam się w pewnym sensie na miejscu". Franck fotografowała w tym samym czasie śluby i wesela.

Magnum Photos przyszło później.

W pierwszej połowie lat 60. Franck dołącza do ekipy paryskiego Théâtre du Soleil, stając się oficjalnym fotografem tej rozpoznawalnej instytucji. Lata 70. to z kolei przygoda z agencją Viva, której Martine była współzałożycielką. Uwieczniała głównie artystów i pisarzy, realizowała serię portretów dla Vogue.

Studiowała historię sztuki na uniwersytecie w Madrycie i w paryskiej Ecole du Louvre. Dyplom poświęciła Henri'emu Gaudier-Brzesce i wpływowi kubizmu na rzeźbę. Chyba wtedy ostatecznie stwierdziła, że nie chce rozwijać się w kierunku akademickim, ale właśnie fotograficznym. Jeszcze w 1963 roku wylądowała w Chinach z pożyczoną od kuzyna Leiką. Tam odkryła radość towarzyszącą dokumentowaniu codziennego życia innych kultur. W drodze powrotnej napotkała w Japonii Ariane Mnouchkine, związaną z wyżej wspomnianym Théâtre du Soleil; resztę już znacie.
 

Martine Franck Magnum Photos

Francja, rok 1969. Występ Théâtre du Soleil
Fot. Martine Franck


Mniej więcej w dwadzieścia lat po profesjonalnym debiucie, Martine Franck pracowała nad serią zdjęć dla rządu francuskiego. Materiał związany był z prawami kobiet.

Między innymi właśnie te fotografie zapewniły fotografce pełnoprawne członkostwo w legendarnej agencji Magnum Photos.

Działając pod egidą jednego z najbardziej istotnych kolektywów na świecie, uwieczniała dzieciaki w Tybecie, Indiach i Nepalu. Z pomocą Marilyn Silverstone, która - wcześniej sama będąc członkiem Magnum Photos - została buddyjską zakonnicą, Franck mogła fotografować młode lamy, uważane przez wierzących za reinkarnację starodawnych, wielkich przywódców duchowych.
 

Martine Franck Magnum Photos

Nepal, rok 1996. Młody Lodro Rabsel ze swoim nauczycielem - Lhagyei'm. W klasztorze Schechen wierzy się, iż święte lamy - tulkusy - po reinkarnacji żyją w ciałach dzieci.
Fot. Martine Franck


W 1970 Franck wyszła za Henri'ego Cartier-Bressona. Martine była drugą żoną mistrza fotografii humanistycznej.

Wraz z córką założyła w 2002 roku fundację im. Cartier-Bressona, mającą na celu promocję jego pracy i fotoreportażu w ogóle. Henri zmarł dwa lata później. 

"Poznałem ją przez niego" - mówił John G. Morris, fotoedytor magazynu LIFE, autor fenomenalnej książki o tym zawodzie. "Słyszałem o jej dokonaniach fotograficznych, więc zupełnie mnie nie zdziwiło, iż praktycznie bez problemu dostała się do Magnum."
 

Martine Franck Magnum Photos

Basen będący dziełem Alaina Capeilleresa. Rok 1976
Fot. Martine Franck


Mogłoby się wydawać, że Franck wykorzystała związek z Cartier-Bressonem, by zostać zaliczoną w poczet największych reporterów w historii fotografii. "Ona chciała udowodnić, że tak nie było. Całą swoją twórczością udowodniała, że miejsce w Magnum się jej zwyczajnie należy - i tak rzeczywiście było" - wspominał Morris w wywiadzie dla nowojorskiego Timesa.
 

Martine Franck Magnum Photos

Pielgrzymi w Lourdes. Francja, rok 1958
Fot. Martine Franck


Wśród członków Magnum Franck była postrzegana jako osoba skromna, ogromnie utalentowana, wdzięczna. "Najbardziej hojny, pod każdym względem, fotograf w naszych szeregach" - mówił John Vink.

Martine Franck zmarła 16 sierpnia 2012 roku po długiej i ciężkiej chorobie.
 

Martine Franck Magnum Photos

Francja, rok 1974. Region Alpes-Côte d'Azur
Fot. Martine Franck


Wszystkie jej zdjęcia znajdziecie na stronie Magnum: www.magnumphotos.com/C.aspx?VP3=CMS3&VF=MAGO31_10_VForm&ERID=24KL535XVA

[kn_advert]

Źródło: The British Journal of Photography, zdjęcie tytułowe: Martine Franck, fot. Henri Cartier-Bressonwww.swiatobrazu.pl