Niebanalne zdjęcie z wakacji. Część I - światło

Niebanalne zdjęcie z wakacji. Część I - światło

Wakacje. Ta krótka chwila w roku, która daje nam zastrzyk energii na kolejne miesiące pracy. Wyczekiwana i upragniona, często starannie i długo planowana. Lubimy wspominać te minione i marzyć o tych nadchodzących, które dopiero przed nami. W tym pierwszym pomagają nam nasze własne zdjęcia, w tym drugim te oglądane u znajomych i przyjaciół bądź też z katalogów biur podróży. Odłóżmy na chwilę emocje związane z wypoczynkiem pod palmami i spójrzmy na zdjęcia chłodnym i krytycznym okiem fotografa.

Wakacyjna fotografia


Wakacje mają w sobie szczególną magię. Nawet osoby, które przez cały rok trzymają aparat w szafie, wyciągają go na wakacje i pakują jako jedną z pierwszych pozycji do wakacyjnego bagażu. Zaś wakacyjna fotografia jest tak szczególną kategorią fotografii, że dorobiła się nawet piosenki na swoją cześć. Seweryn Krajewski śpiewał "Wakacyjne fotografie zasuszone jak motyle, w każdym domu, w każdym życiu pełno ich". Sfotografowanie się z ciekawym zabytkiem, pomnikiem, charakterystycznym elementem architektury czy krajobrazu jest traktowane wręcz jak obowiązek turysty. Oczywiście chęć utrwalenia szczęśliwych i beztroskich chwil jest jak najbardziej zrozumiała. Mniej szczęścia mają niestety nieszczęśnicy zmuszeni do oglądania nas na tle tego czy tamtego, z góry, z dołu, z przodu, z tyłu, z prawa i lewa na nudnych i powtarzalnych kadrach. Co dla autora zdjęcia jest zapewne miłą pamiątką przyjemnych chwil, dla innej osoby jest często jedynie nudnym pstrykiem podziwianym i wychwalanym przez grzeczność. Co więc zrobić by wykonane przez nas fotografie nie kończyły żywota jak we wspomnianej piosence "Wakacyjne fotografie, zakurzone szczęścia chwile, dożywają w chłodnej szafie swoich dni". Jak zachwycić znajomych i jak pochwalić się przed obcymi? W niniejszym poradniku postaram się podzielić kilkoma pomysłami na dobre wakacyjne zdjęcia i podpowiem, co spakować do plecaka czy walizki. Oczywiście z racji ograniczeń objętości materiału, jakie ma artykuł będzie to wiedza ogólna i adresowana jest raczej do amatorów z ambicjami niż zaawansowanych fotografów, a niektóre porady będą miały zastosowanie tylko przez posiadaczy bądź to lustrzanek bądź aparatów kompaktowych. Te same ograniczenia wpłynęły na decyzję by całość podzielić na części. W poniższej, pierwszej, skupiam się generalnie na świetle. W kolejnych zapraszam do lektury na temat kadru, kompozycji, uwag dotyczących fotografii architektury czy krajobrazu, omówienia częstych błędów a nawet rozważań dotyczących wyboru czy prezentacji zdjęć.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem