25 listopada 2010, 13:01
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3952 razy

Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy - wystawa fotografii

Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy - wystawa fotografii

Wystawa "Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy" porusza intymne, osobiste tematy, odwołując się do rodziny, rozumianej tu szerzej niż tylko więzy krwi. W trackie wystawy będzie można zobaczyć prace artystów: Uta Besz, Maciej Drobina, Agata Kalinowska, Maurycy Prodeus, Łukasz Rusznica, Krzysztof Solarewicz, Marta Wiercińska, Karolina Zajączkowska, Filip Zawada.

Do 16 grudnia 2010 w Studio BWA we Wrocławiu można zwiedzać wystawę fotografii "Niektórzy myślą, że jesteśmy brzycy". Każdy z dziewięciu fotografów zaprezentuje książkę przygotowaną specjalnie dla tego projektu. Ich różnorodność przejawia się nie tylko w tematyce poszczególnych publikacji, ale też w podejściu do kwestii związanych z tego typu formą prezentowania zdjęć. Albumy te stanowią kluczową część wystawy, na którą składają się także klasyczne wydruki i odbitki. Do współpracy przy projektowaniu albumów zaproszeni zostali: Ania Kukuła, Katarzyna Pietrzak-Zawada, Tomasz Płonka, Iwona Jarosz, Thomas Schostok, Joanna Wojtuś.

Tytuł wystawy "Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy" jest wieloznaczną grą, w której istnieje kilka poziomów interpretacyjnych. Z jednej strony mówi on o samych prezentowanych fotografach, o ich wizji – często estetycznie brudnej, miejscami też bardzo "nieprzyjemnej" w tematyce. Z drugiej strony jest to też opowieść o ludziach, którzy nie są piękni i doskonali. W fotograficznym kadrze złapani są w dziwnych pokracznych pozach – pęknięci. Poprzez swoje prace artyści ujawniają złożone emocje, często zbyt trudne i przykre, by wyrażać je w poprawnym technicznie i kompozycyjnie obrazie. Jest to także opowieść o Polakach, ludziach z bloku, kochankach i zawiedzionych miłościach, psach, kotach i tym wszystkim, co nazywamy Rodziną.

Jeden z kuratorów i jednocześnie fotograf biorący udział w wystawie, Filip Zawada, tak przekornie opowiada o projekcie: Niektórzy twierdzą, że czasami dla wszystkich tych osób byłem czymś w rodzaju elektrycznego pastucha. Nie wydaje mi się to prawdą, bo jeżeli by porównać wszystkie osoby prezentujące swoje fotografie na wystawie do zwierząt hodowlanych, to jednak każda z nich pasie się na zupełnie innym pastwisku.

www.miligram.net/brzydcy

Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy

Fot. Uta Besz

 

O fotografach:

Filip Zawada / Itoito
(ur. 1975) Ukończył Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i Szkołę Fotograficzną PHO-BOS we Wrocławiu, gdzie bronił dyplomu u Natalii LL. Grał w zespole Pustki, a teraz wraz z Peve Lety tworzy zespół Indigo Tree. Obecnie pracuje jako nauczyciel fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych. Studiuje także fotografię na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Brał udział w licznych wystawach grupowych m.in. Consume Society w Berlinie czy projekt w ramach Galerii Bezdomnej, był członkiem Grupy Plastycznej im. Franka Zappy.

Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy

Fot. Filip Zawada

Maciej Drobina
(ur. 1988) Żyje we Wrocławiu. Studiuje fotografie na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Swoje zdjęcia pokazywał we Wrocławiu w ramach wystawy indywidualnej Życie i twórczość Macieja Drobiny w Galerii Szewska 36 oraz podczas Tygodnia Fotograficznego w ramach projektu Interzone w Studio BWA we Wrocławiu.

Marta Wiercińska
(ur. 1983) Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje jako asystentka finansowego kontrolera w wielkiej korporacji. Studiuje fotografię na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach.

Krzysztof Solarewicz
(ur. 1979) Pracuje jako nauczyciel fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych. Współpracował z Olafem Brzeskim przy jego prezentacji z cyklu Little Orphans podczas projektu The View w Centrum Sztuki WRO. W 2009 roku ukazała się jego książka fotograficzna Przedostatni Stan Skupienia (jest to 27-zdjęciowa opowieść prawdopodobnie o śmierci). Brał udział w wystawie Biologia Chemia Fizyka prezentowanej w Galeria Design we Wrocławiu.

Karolina Zajączkowska
Uczy się i dorywczo pracuje we Wrocławiu. Brała udział w warsztatach z Alexem Majoli w Yours Gallery w Warszawie. Pracowała jako redaktor fotograficznego działu w portalu kulturalnym G-Punkt. Obecnie współpracuje jako fotograf z polską  edycją magazynu Vice oraz dla Galerii BWA Wrocław. Ukończyła kurs fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych, jest studentką fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Jej prace prezentowane były na Miesiącu Fotografii w Krakowie. W roku 2009 odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa pt. Horror Vacui w Galerii Szewska 36 (Wrocław).

Agata Kalinowska
(ur. 1984) Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z polską edycją magazynu Vice, prezentowała swoje prace w ramach Tygodnia Fotografii podczas projektu Interzone, w Studio BWA, oraz na wystawach indywidualnych we Wrocławiu Jak się goi to swędzi w Galerii Szewska 36 oraz Yes I am w Falansterze.

Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy

Fot. Agata Kalinowska

Łukasz Rusznica
(ur. 1980) Absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracował z artystką Anną Ławrynowicz przy projekcie HandJob i Sama Mama oraz z Waldemarem Pranckiewiczem przy I’ll be your mirror, który ukazał się jako książka artystyczna. Jego fotografie ukazują się w magazynie Biuro, wydawanym przez Galerię BWA Wrocław. Brał udział w wystawie Biologia Chemia Fizyka prezentowanej w Galeria Design we Wrocławiu. Ostatnio ukazała się jego książka fotograficzna Smog.

Maurycy Prodeus
(ur. 1983) Fotografią zaraził się na kursie fotografii w Ośrodku Postaw Twórczych. Obecnie studiuje fotografie na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach, a także utrzymuje status wiecznego studenta Politechniki Wrocławskiej. Swoje prace pokazywał podczas Tygodnia Fotograficznego w ramach projektu Interzone w Studio BWA we Wrocławiu.

Niektórzy myślą że jesteśmy brzydcy

Fot. Maurycy Prodeus


INFORMACJE O WYSTAWACH
Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy
Autor -
Wystawa czynna od24 listopada 2010, 13:28
Wystawa czynna do16 grudnia 2010, 13:28
Wernisaż ---
Miejsce Studio BWA, Wrocław, ul. Ruska 46a,


www.swiatobrazu.pl