19 maja 2023, 08:41
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1386 razy

Niesamowite zdjęcie pełni Księżyca wykonane po miesiącach planowania

Niesamowite zdjęcie pełni Księżyca wykonane po miesiącach planowania

Fotograf uchwycił Księżyc w pełni idealnie położony pomiędzy elementami konstrukcyjnymi Łuku Tryumfalnego w Paryżu - To ujęcie wymagało od niego miesięcy planowania.

Wysiłek popłaca w fotografii - poznaj historię powstania spektakularnego zdjęcia Księżyca

Fotograf Stefano Zanarello spędzał wakacje z rodziną w stolicy Francji i zaplanował, że wykona podczas nich idealne ujęcie Księżyca w pełni. Chciał zestawić na fotografii Srebrny Glob z jakimś charakterystycznym elementem paryskiej architektury. Początkowo pomyślał o Wieży Eiffla, jednakże żeby ją wykorzystać do takiego ujęcia, musiałby znajdować się dosyć wysoko i daleko od centrum Paryża. Chcą ominąć te trudności wpadł na pomysł wykonania takiego ujęcia z Łukiem Tryumfalnym w roli głównej. 
 
 
fot. Stefano Zanarello
 
Szczęśliwym zrządzeniem losu okazało się, że właśnie w trakcie jego wakacji w Paryżu, Księżyc w pełni znajdzie się centralnie pośrodku filarów Łuku Tryumfalnego. Było to dla fotografa ogromnym zaskoczeniem i szansą, którą zamierzał wykorzystać. 
 
Chociaż faktycznie można było w ten sposób obserwować Księżyc dnia 7 kwietnia 2023 roku, to jednak autor obrazu musiał zestawić go z dwóch różnych ekspozycji. Wynikało to z konieczności zastosowania różnych czasów naświetlania koniecznych dla poszczególnych partii fotografii. 
 
Zanarello znajdował się około 1300 metrów od Łuku Tryumfalnego i używał obiektywu Canon 100-400 mm przy ogniskowej 520 mm uzyskanej poprzez zastosowanie telekonwertera 1,4x. Trudność wykonania takiej fotografii polega na tym, że paradoksalnie przy użyciu takiego powiększenia staje się to bardzo dynamiczną sceną. Okres, w którym Księżyc znajduje się w optymalnej pozycji (w tym wypadku pośrodku filarów słynnej budowli), trwa zaledwie kilka sekund. Wynika to z faktu, że przy tak dużym powiększeniu z taką ogniskową Srebrny Glob porusza się szybko po niebie. 
 
Jak przyznaje sam fotograf, przed i w trakcie wykonywania tego zdjęcia odczuwał presję i napięcie. Wiedział, że jeśli coś poszłoby nie tak, nie byłoby drugiej szansy. Na szczęście wszystko poszło po myśli autora i udało mu się uchwycić wyjątkowe, spektakularne zdjęcie Księżyca. Jego praca została już doceniona - NASA udostępniła jego fotografię w prestiżowej galerii Astronomicznego Zdjęcia Dnia.
 


www.swiatobrazu.pl