5 maja 2023, 12:01
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 843 razy

Niesamowity portret w kropli wody w stanie nieważkości

Niesamowity portret w kropli wody w stanie nieważkości

Przebywanie na orbicie daje niezwykłe możliwości fotografowania, nie tylko tego, co dzieje się na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale także w jej środku - Astronautka Nicola Mann postanowiła wykonać sobie niezwykły portret.Wyjątkowy portret wykonany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z kroplą wody w roli głównej

12 lutego 2023 roku astronautka NASA i inżynier lotu Ekspedycji 68 Nicole Mann została sfotografowana w kropli wody unoszącej się w stanie nieważkości. Dzięki tej niezwykłej perspektywie udało się załamać obraz i stworzyć wyjątkowy portret. 
 
Zdjęcie zostało zrobione na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jednakże nie zostało ogłoszone, kto faktycznie jest autorem tej fotografii. Trzeba jednak przyznać, że to zdjęcie to popis dużej sprawności technicznej autora. 
 
międzynarodowa stacja kosmiczna
 
Nicole Mann sportretowana w bańce wodnej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. / Źródło: NASA
 
międzynarodowa stacja kosmiczna
 
Powiększenie zdjęcia, w którym widać mikro bąbelki z ponownie odwróconymi obrazami astronautki. / Źródło: NASA
 
Brwi, oczy, nos i usta Mann są idealnie odwrócone do góry nogami, podczas gdy reszta jej twarzy znajduje się w normalnej pozycji. Gdy przyjrzy się zbliżeniu ujęcia, można dostrzec, że w tej kropli znajdują się kolejne mini bąbelki, w których obraz wyświetla się ponownie we właściwej orientacji. Jest to efekt podwójnego załamania światła, które powoduje podwójne obrócenie obrazu o 180 stopni, co skutkuje jego powrotem do normalnej pozycji. 
 
Nicole Mann znalazła się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 6 października 2022 roku po starcie rakiety SpaceX Falcon 9, która wystartowała 5 października 2022 roku z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral w USA. Została pierwszą rdzenną amerykanką, która poleciała w kosmos. 
 


www.swiatobrazu.pl