Genialne zdjęcia mołdawskiej wsi ukryte w opuszczonym domu

Genialne zdjęcia mołdawskiej wsi ukryte w opuszczonym domu

Wiosną 2016 roku 23 letni student szkoły filmowej Victor Galusca zwiedzał mołdawską wioskę, gdy w jednym z opuszczonych domów natrafił na zbiór negatywów - Porzucone fotografie były autorstwa Zahariego Cusnira, nieznanego nikomu amatora, zmarłego w 1993 roku. Znalezisko okazało się niezwykłe i odkryło zdumiewające kadry, ukazujące życie sowieckiej prowincji.


Odnaleziona kolekcja liczy około 4000 zdjęć. Autor tych obrazów fotografował codzienne życie komunistycznego kraju, zmagając się jednocześnie z alkoholizmem. Jego córka uznała te fotografie za mało interesujące, ale na szczęście zostały odkryte ponownie przez Victora Galusca. Obecnie on, wraz ze swoim nauczycielem, czyszczą materiały i publikują odzyskane zdjęcia w sieci. 
 
nieznany fotograf
 
Opuszczona wioska, w której Victor Galusca odnalazł zdumiewające negatywy.
 
nieznany fotograf
 
nieznany fotograf
 
nieznany fotograf
 
Moment odnajdywania kolejnych negatywów, ich stan po odnalezieniu i proces oczyszczania.
 
Galusca przegląda negatywy, a jego nauczyciel starannie je odrestaurowuje. Zdjęcia Cusnira zostały wykonane w latach 50. i 70. w mołdawskiej wiosce Rosietici, położonej 112 kilometrów na północ od stolicy tego kraju Kiszyniowa. Autor fotografii urodził się w 1912 roku i był najmłodszym z szesnaściorga rodzeństwa. Swoją pasję odkrył, gdy miał 43 lata - nabył wtedy aparat Lubitel 2. Jeden z jego siostrzeńców udzielił mu lekcji fotografii, po czym Cusnir zaczął jeździć na rowerze od wioski do wioski w swojej okolicy i wykonywał perfekcyjne technicznie zdjęcia codziennego życia. 
 
Victor Galusca podejrzewa, że na nowo odkryty fotograf mógł zarabiać na materiały światłoczułe sprzedając zdjęcia mieszkańcom, którzy potrzebowali je do swoich obowiązkowych dokumentów tożsamości. Jego córka, zmarła latem 2019 roku  wspominała, jak jej ojciec wracał z takich fotograficznych wypraw pijany. Miało to zapewne związek z tradycją, która nakazuje częstowanie gości kieliszkiem wina lub domowego trunku. Fotograf odwiedzający wiele domostw w poszukiwaniu udanych kadrów, prawdopodobnie dużo pijał ze swoimi modelami.
 
Poniżej możesz zobaczyć wybrane spośród 4000 zdjęć uratowanych przez Victora Galusca.

Zahari Cusnir - nieznany fotograf, który uwiecznił życie mołdawskiej wsi

nieznany fotograf


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem