12 maja 2020, 15:26
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3269 razy

Oszałamiająca pozioma tęcza uchwycona z okna

Oszałamiająca pozioma tęcza uchwycona z okna

Fotografka-amatorka Cessna Kutz wykonała niebywałe zdjęcie poziomej tęczy, która ukazała się nad jeziorem Lake Sammamish w stanie Waszyngton - Nie spodziewała się raczej takiego spektakularnego widoku, gdy pewnego popołudnia wyjrzała przez okno w swoim domu, ale na szczęście przytomnie zachowała to rzadkie zjawisko na fotografii.

Niezwykła tęcza widziana nad jeziorem

Na zdjęciu wykonanym przez Cessnę Kutz widać różnokolorowe pasy rozciągające się nad powierzchnią jeziora i przesłaniające cały krajobraz. Według meteorologa Courtneya Obergfella jest to prawdopodobnie specyficzny przypadek łuku horyzontalnego. Tego typu złudzenie optyczne (efekt halo) powstaje gdy światło załamuje się w kryształach lodu zawieszonych w atmosferze. W efekcie powstają różnokolorowe pasy poniżej poziomu słońca. 
 
 
niezwykła tęcza
 
fot. Cessna Kutz
 
Zatem nawet jeśli to nie jest klasyczna tęcza, to i tak oglądanie jej jest czystą przyjemnością - również dla fotografki. "Poczułam szczęście, gdy mogłam być świadkiem tak niezwykłej chwili" zdradziła autorka zdjęcia. Cessna Kutz postanowiła podzielić się swoją obserwację na Facebooku, a jej zdjęcie zdobyło ogromną popularność w sieci. Wielu użytkowników mediów społecznościowych zaczęło dostrzegać w tym zdjęciu przesłanie pełne nadziei, tak przydatne w obliczu trwającej pandemii.
 
Jak przyznaje sama autorka zdjęcia to nie chęć niesienia "nadziei" przemawiała za tym, aby udostępnić to zdjęcie. Po prostu chciała podzielić się z innymi użytkownikami Facebooka pięknym zjawiskiem atmosferycznym. 
 


www.swiatobrazu.pl