13 maja 2023, 11:01
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3012 razy

Niezwykłe nagranie wiatru, który poskutkował najniższą temperaturą w USA w historii

Niezwykłe nagranie wiatru, który poskutkował najniższą temperaturą w USA w historii

Niedawno na szczycie Mount Washington odnotowano najniższą odczuwalną temperaturę w historii Stanów Zjednoczonych - Potężny wiatr spowodował, że można było wtedy odczuć temperaturę -77 stopni Celsjusza - Zobacz niezwykłe nagranie pokazujące, jak wygląda pogoda przy tak ekstremalnych warunkach.

Ekstremalna pogoda zarejestrowana na wideo

Na szczycie Mount Washington było zimniej niż na Marsie. Był to najzimniejszy wiatr w historii Stanów Zjednoczonych. Szczyt w New Hampshire jest najwyższym wzniesieniem na północnym wschodzie i ma 1917 m n.p.m. Widoczność na szczycie góry była mniejsza niż 90 metrów, a trzy osoby przebywające wewnątrz schroniska znajdującego się na górze mogło być świadkami tej niebywałej pogody. 
 
 
"Wiatry były tak silne, że tej nocy co najmniej raz mnie przewróciły. Byłem wdzięczny, że w ogóle udało mi się wrócić do budynku" zdradził Alexis George, meteorolog i obserwator pogody z Obserwatorium Mount Washington. Dodał, że taki wiatr jest niezwykle głośny i brzmi jakby "nad głową przejeżdżał pociąg". 
 
Obserwatorium Mount Washington prowadzi transmisję na żywo z widokiem na szczyt góry. Widzowie mogli więc bezpośrednio obserwować, jak huraganowe wiatry wstrząsają kamerą i samym budynkiem. Wiatry były tak silne, że otworzyły drzwi do obserwatorium. "Potrzeba było trzech osób, aby zamknąć te drzwi. Wiatry wiały z prędkością przekraczającą 160 kilometrów na godzinę" mówiła pracownica Obserwatorium Francis Tarasiewicz. 
 
Mimo intensywnych wiatrów naukowcy musieli wychodzić w takich warunkach co 15-20 minut, aby sprawdzić, czy temperatury rzeczywiście są rekordowe. "Każdy fragment odsłoniętej skóry, nawet jeśli jest to tylko milimetr odsłoniętego ciała, daje znać jak to niska temperatura. Uczucie było podobne do użądlenia pszczoły lub niewielkiego oparzenia słonecznego, więc zdecydowanie nie jest to przyjemne" wyjaśnia Tarasiewicz. 
 


www.swiatobrazu.pl