Nikkor AF 10.5 mm f/2.8G ED DX Fisheye - test

Nikkor AF 10.5 mm f/2.8G ED DX Fisheye - test

Obiektywy typu fisheye, zaprojektowane jeszcze w czasach analogowych, wraz z pojawieniem się matryc formatu APS-C, straciły swój podstawowy atrybut – kąt widzenia sięgający 180 stopni. W odpowiedzi na ten problem producenci sprzętu fotograficznego zaprezentowali obiektywy skonstruowane specjalnie pod kątem pracy z matrycami niepełnoklatkowymi. Pierwszą konstrukcją, dedykowaną do pracy z lustrzankami wyposażonymi w matrycę formatu DX (APS-C), był zaprezentowany w 2003 roku Nikkor 10,5 mm f/2.8G DX ED Fisheye.

Dziś – po upływie niemal siedmiu lat od premiery - Nikkor 10,5 mm f/2.8G DX ED Fisheye wciąż stanowi jedyną taką propozycję firmy Nikon. Zyskał natomiast silną konkurencję zarówno w segmencie obiektywów skierowanych dla profesjonalistów, jak i konstrukcji typowo amatorskich, konkurujących przede wszystkim atrakcyjnym stosunkiem jakość/cena.

Zapraszamy do lektury testu!

Budowa


 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem